Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Październik 23, 2017
REKLAMA

Autor Wątek: Pinia w doniczce  (Przeczytany 6208 razy)

Piko

• Nasionko
  • *
Pinia w doniczce
« dnia: Lipiec 22, 2011 »

Witam
Przywiozlem rok temu kilka szyszek tej sosny z Włoch. Mój ojciec jakiś czas temu wpadl na pomysł, by włożyłyć nasiona do doniczki na balkonie licząc na to, że coś wykiełkuje, ale nic nie wzeszło. Koledze taty wyrosło 6 'drzewek', z nasion które mu dał :o
Mam jeszcze troche nasion, ale nie wiem co zrobić by wyrosły. Ma ktoś z Was jakieś rady? Gdzie trzymac doniczkę, jaka ziemia, ile podlewać, albo czy moczyć nasiono przed włożeniem do gleby
Z góry dziękuję

nickspecjalny

• Nasionko
  • *
Odp: Pinia w doniczce
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 22, 2011 »

Radość z pinii jest do pierwszej zimy - jeśli tylko będzie próbowało się ja pozostawić na dworze. Drzewka te marzną w naszym klimacie,ale i być może tu mogą pojawić się jakieś ewenementy. Spotkałem kiedyś pewnego pana, który oświadczał mi uparcie, że ma w gruncie w ogrodzie kilkunastoletnią pinię regularnie zimującą (okolice Poznania).Osobiście jednak nie widziałem.
Wysiewamy wg starej zasady na głębokość = potrójnej grubości nasiona. Podłoże powinno być jałowe, np.włóknisty torf sphagnowy zmieszany z jasnym piaskiem budowlanym w stosunku  2:1, może być z niewielkim dodatkiem perlitu. Mursz z kretowiny z łąki ma: masę nicieni, które żerują na nasionach wewnątzr łupiny, larw rolnic, które zjedzą korzonki siewek lub wiele szkodliwych szczepów grzybów.
Utrzymujemy wilgotność podłoża, ale by nie było za mokro. Wschodzące siewki można prysnąć (rozcieńczenie wg ulotki dla ogórków) preparatem grzybobójczym na zgorzele, np.Topsin potem Previcur w odstępach ok. 3 tygodniowych, na przemian do momentu zdrewnienia (zbrązowienia) szyjki korzeniowej. Potem pikujemy i lekko podsypujemy nawozem.

Piko

• Nasionko
  • *
Odp: Pinia w doniczce
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 23, 2011 »

Dziękuję

REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Szybkie linki
    Październik Pylenie: Drzewa nie zagrażają alergikom aż do stycznia. Pozostają grzyby.

Nie zapomnij: Regularnie usuwaj opadajce liście. Niszcz od razu te, które spadły z drzew zaatakowanych przez szkodniki i choroby grzybowe. Dziś Imieniny: Seweryn, Giedymin, Małogost
    Znak Zodiaku: Waga
    Kalendarz »
    REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze

Bezpieczne płatności

payu
    mastercard i visa
    Real Time Web Analytics