Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 24, 2018
REKLAMA
Ciekawostki

Miłorząb - żywa skamielina

Marzec 31, 2013
Creative CommonsPolski: Liście Miłorzębu dwuklapowego na czarnym tle / Français : Feuilles de Ginkgo biloba sur fond noir / English: Ginkgo biloba leaves with black background (James Field)
Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba), zwany „żywą skamieliną”, jest najstarszym istniejącym gatunkiem drzewa. Występował w lasach ery mezozoicznej i przetrwał do czasów współczesnych. A to znaczy, że gatunek ten istnieje od ponad 200mln lat i jest on jedynym dziś żyjącym liściastym drzewem nagozalążkowym.
W okresie trzeciorzędu - około trzydziestu milionów lat temu - był szeroko rozpowszechniony na kuli ziemskiej. W stanie naturalnym przetrwał w lasach na południu Chin. Od XI wieku jest uprawiany w Chinach, Japonii, Korei. Często sadzony jest przy świątyniach, Japończycy otaczają miłorząb szczególnym szacunkiem traktując go jak drzewo święte.

Miłorząb dorasta w Chinach do 40 m wysokości i 12 m obwodu pnia, w Europie do 28 m wysokości. Żyje długo, bo do 2000 lat. Drzewa są dwupłciowe. Nasienie znajduje się w osnówce, przypominającej żółtą śliwkę. Osnówka po dojrzeniu jest miękka i cuchnąca. Natomiast opiekane nasiona (jądro) są w Chinach zaliczane do przysmaków. Uważa się, że ułatwiają trawienie i łagodzą skutki nadużycia alkoholu.

Liście miłorzębu są wachlarzowate, zielone, a jesienią pięknie żółte. Jest to drzewo odporne na mróz, nadające się na bonsai, świetnie znosi przycinanie, a poza tym śmiało można stwierdzić, że drzewo to przeżyło wszystkich swoich wrogów, gdyż w czasach obecnych miłorzęby nie mają żadnych naturalnych wrogów.
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Józefa, Bogurad, Sergiusz
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics