Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Maj 23, 2017
REKLAMA
Szczepienie

Szczepienie - wiadomości ogólne

Wrzesień 17, 2013
Najczęściej szczepi się odmiany danego gatunku na podkładce tego samego gatunku [ w celu uzyskania konkretnych cech szczepu]. Stosuje się również szczepienie blisko spokrewnionych gatunków [w ramach jednego rodzaju] - np. szczepienie wiśni na czereśni lub jodły hiszpańskiej na jodle pospolitej. Niekiedy udają się również szczepienia międzyrodzajowe - efektem jest tzw. chimera. Przykładem może być + Laburnocytisus adamii [powstały z połączenia Laburnum anagyroides i Cytisus purpureus ]. Znak "+" przed nazwą łacińską oznacza właśnie chimerę -roślinę powstałą ze zrośnięcia 2 różnych rodzajów. W tym przypadku otrzymano roślinę, która na jednych gałęziach ma żółte wiechy kwiatów złotokapu [Laburnum], a na innych różowo fioletowe kwiaty żarnowca [Cytisus] - zobacz: http://www.esveld.nl/htmldia/l/laadam.htm.
Tego rodzaju hybrydy są rzadko spotykane, gdyż niejednokrotnie w ramach tego samego rodzaju występują zbyt duże niezgodności genetyczne, nie pozwalające zrosnąć się trwale spokrewnionym gatunkom. Jeśli idzie o możliwości szczepienia i szczegóły -odsyłam do lektury "Rozmnażania drzew i krzewów liściastych" oraz "Rozmnażania drzew i krzewów nagozalążkowych" autorstwa B. Sękowskiego, J. Hrynkiewicz-Sudnika i M. Wilczkiewicza lub "Rozmnażania drzew i krzewów ozdobnych" A. Bärtelsa.
Adam Łapott
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Maj Pylenie: Na początku miesiąca kończą pylenie topole i klony, a zaczyna i szybko przechodzi do maksimum dąb i sosna, w połowie maja kończy pylić brzoza, pod koniec miesiąca kończy dąb i wierzby.

Nie zapomnij: Maj to ostatni miesiąc na założenie ogródka ziołowego. Zaczynają też dawać się we znaki chwasty, więc konieczne jest już teraz częste pielenie, zarezerwuj sobie na nie czas. Nadszedł czas na wysadzenie pomidorów i ogórków i zbiór pierwszych plonów spod folii. Dziś Imieniny: Dezydery, Iwona, Symeon
Znak Zodiaku: Bliźnięta
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics