Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Maj 23, 2017
REKLAMA
Sadownictwo

Robaczywe czereśnie

Wrzesień 17, 2013
Najlepszą, moim zdaniem, metodą jaką wymyślono, bo nieszkodliwą dla środowiska no i dla Ciebie jest metoda ekologiczna. (Podam też preparat chemiczny, ale tylko jako wspomaganie)
Szkodnikiem którego larwy wyjadają i niszczą czereśnie i wiśnie jest Nasionnica trześniówka Rhagoletis cerasi.
To mała (pół centymetra długości) muchówka z "tygrysimi" skrzydełkami.
Koniecznie obejrzyj jej fotki w googlach, bo będziesz musiał wiedzieć jak nasionnica wygląda, aby skutecznie ją zwalczać:

http://images.google.com/images?q=Rhagoletis%20cerasi

Nasionnica dojrzewa w ziemi i na przełomie maja i czerwca wychodzi z ziemi pod drzewem, wlatuje na nie i składa jaja w owocach.
Dlatego Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie ziemi pod drzewami gęstą siatką, albo folią od maja do czerwca
Poza tym, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Grecji w latach 1993-1997 na muchy te najlepiej działają Żółte (żółto-pomarańczowe) pułapki lepowe, powieszone na drzewach w drugiej połowie maja, ich działanie wzmagają pułapki z powoli uwalnianym octanem amonowym.
W czasie owocowania, należy zrywać robaczywe owoce, aby zapobiec spadaniu larw na ziemię i zapoczątkowaniu tym samym ich ostatniej fazy rozwoju
Mimo to, w obawie że nie udało nam się zniszczyć wszystkich larw, Po zbiorze owoców należy przekopać ziemię pod drzewami

Metoda chemiczna, która może wspomóc nas w walce, ze szkodnikiem to oprysk preparatem Decis 2,5 EC, lub preparatami wgłębnymi zawierającymi dizinon (np. Diazol 250 EC) lub fenitrotion (Owadofos 500 EC), w tydzień po zaobserwowaniu pierwszych muchówek przyklejonych do lepów.

Barbara Teszler
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Maj Pylenie: Na początku miesiąca kończą pylenie topole i klony, a zaczyna i szybko przechodzi do maksimum dąb i sosna, w połowie maja kończy pylić brzoza, pod koniec miesiąca kończy dąb i wierzby.

Nie zapomnij: Maj to ostatni miesiąc na założenie ogródka ziołowego. Zaczynają też dawać się we znaki chwasty, więc konieczne jest już teraz częste pielenie, zarezerwuj sobie na nie czas. Nadszedł czas na wysadzenie pomidorów i ogórków i zbiór pierwszych plonów spod folii. Dziś Imieniny: Dezydery, Iwona, Symeon
Znak Zodiaku: Bliźnięta
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics