Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 21, 2018
REKLAMA
Ogrodnictwo

Paulownia tomentosa - warunki uprawy w Polsce

Maj 08, 2015
Creative CommonsEnglish: Royal Empress Tree blossoms along Federal City Road in Ewing, New Jersey, autor: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Famartin. (This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.)
Paulownia puszysta - czyli Paulownia tometosa pochodzi z okolic trochę cieplejszych od naszych. Z tego co mi
wiadomo [też hoduję - dopiero drugi rok], mimo okrycia na zimę lubią przemarzać. Ale odbijają z korzeni. Starsze
drzewa może by się uchowały - widziałem piękne, kwitnące okazy w Ogrodzie Botanicznym Berlin-Dahlem. W Polsce
trafiają się gdzieniegdzie w kolekcjach dendrologicznych, ale rokowania są raczej niezbyt pomyślne.
Tym niemniej, przy należytych staraniach, zwłaszcza większe drzewka mają szanse wytrzymania w niektórych
okolicach.Najlepsze warunki miałaby na zachodzie i północy kraju.
Adam Łapott

To piękne drzewo egzotyczne wydaje mi się,że ma szanse przetrwania polskich zim,gdyż ładne kwitnące okazy tego drzewa widziałem w 2004 r.w arboretum w Wojsławicach (posadzona w 1989 r.), w ogrodach botanicznych we Wrocławiu (miejsca zaciszne,starsze okazy), Krakowie (przy szklarniach,osłonięta przed wiatrem) i Powsinie(otwarta przestrzeń, w pobliżu kasy biletowej, nie wiem czy kwitła).

Osobiście mam w dużej donicy czteroletnią paulownię wys. 120 cm. którą na zimę przechowuję w pomieszczeniu nieogrzewanym (temp. spada zimą do -4 C i przemarzają zielone niezdrewniałe pędy) jeszcze nie kwitła. Słyszałem, że podobnież kwitną już 7 letnie.Z moich doświadczeń jednoroczne siewki wsadzone w grunt przemarzają przez zimę całkowicie, natomiast dwuletnie przemarzają do powierzchni ziemi(sadziłem w lesie na polanie przykryte mchem przetrzymały mróz -25.2 C, podczas gdy na otwartej przestrzeni,na polu przemarzły wszystkie łącznie z korzeniami), ale następnego roku dają odrosty w maju/czerwcu. Wydaje mi się że w grunt można sadzić dobrze zdrewniałe 5-letnie siewki w miejscu suchym osłoniętym od zimnych wiatrów i żyznej glebie gdzie pędy drewnieją i są odporniejsze na przemarzanie.Podlewanie siewek w doniczkach należy ograniczyć już w sierpniu.Po lipcowych ulewach w stojąca dwa dni woda w nieprzepuszczalnych doniczkach powodowała, że siewki ginęły.

W 2003 r.we wrześniu wsadziłem na działce dwuletnią siwkę w dół 1m gł. i 1m śr. wypełniony ziemią kompostową i torfem. Siewkę przykryłem liśćmi, ale przemarzła do powierzchni ziemi.W maju 2004 r. puściła odrosty z których zostawiłem tylko jeden.W październiku drzewko miało 80cm wys. i ok. 2cm śr. i zdrewniałe do 2/3 wys.,duże liście do 42 cm dł. i szer..W listopadzie ociepliłem ją liśćmi i obwiązałem workiem foliwym.Na to wszystko położyłem starą dębową beczkę i czekam jak przetrwa tą zimę.

Literatura:
1.J.Hrynkiewicz-Sudnik, i in. "Rozmnażanie drzew i krzewów liścistych" cz. 3, str. 400-401
2.Wiadomości botaniczne, 1968 r.,t.12,z.4 (Maria Górska - "Paulownia puszysta w poznańskim ogrodzie botanicznym")
3. Wiadomości botaniczne, 1960 r.,t.4,(Stefan Zan - "Próby Zaaklimatyzowania Paulownia tomentosa w ogrodzie botanicznym UW")Biuletyn Ogr. Bot.
4. Bartels A. "Rozmnażanie drzew i krzewów ozdobnych" str.15,44,54,62,144,290
5.Hanna i Tomasz Nowakowie "Arboretum w Wojsławicach" CD-ROM, Wrocław 2003r.

FAŁDEK z Kielc

Kilka okazów paulowni rośnie (z powodzeniem) przed szczecińskim Seminarium Duchownym oraz na dziedzińcu tegoż seminarium. Drzewa są widoczne z ulicy szczególnie w czasie kwitnienia.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani dysponuję dobrej jakości zdjęciami tych drzew.
piomac
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Leon, Ludomira, Leona
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics