Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 23, 2018
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

Jabłoń domowa 'Priam'

Sierpień 05, 2016
Opis ogólny
Odmiana pochodzenia amerykańskiego. Stosunkowo nowa. Jest dość odporna na choroby w tym całkowicie odporna na parcha. Na mączniaka średnio wrażliwa. Z tego względu jest zalecana do szerokiej uprawy amatorskiej czyli na działki i do sadów przydomowych. Drzewo rośnie dość silnie z tego powodu poleca się stosowanie podkładek lub wstawek skarlających. Koronę tworzy wyniosłą, później jajowatą, rozłożystą i raczej luźną. W okres owocowania wchodzi wcześnie i owocuje bardzo obficie, najczęściej corocznie. Ze względu na bardzo obfite owocowanie zaleca się przerzedzanie zawiązków. Jeśli się tego zaniedba owoce wyrastają zbyt drobne, a drzewo może owocować naprzemiennie. Pora dojrzałości zbiorczej od połowy do końca września. Pora dojrzałości konsumpcyjnej od października do grudnia. Odmiana raczej niezawodna w plonowaniu. Kwitnie wcześnie i jest dobrym zapylaczem dla innych odmian diploidalnych. Zapylaczami są odmiany Primula, Prima, Wealthy.

Wymagania siedliskowe
Odmiana ta najlepiej rośnie i owocuje na glebach żyznych, dostatecznie wilgotnych, dość ciepłych. Na mróz jest średnio wytrzymała. W chłodniejszych rejonach kraju zarówno drzewa jak i zawiązki mogą przemarzać.

Owoc
Owoce tej odmiany są zazwyczaj średniej wielkości wydłużone o jajowatym kształcie. Skórka jest dość gruba, błyszcząca, prawie całkowicie pokryta jasnym, ceglastoróżowym, rozmytym rumieńcem. Przetchlinki są raczej drobne, szare, rzadko rozmieszczone i mało widoczne. Szypułka jest krótka lub czasem średniej długości. Wystaje ona najczęściej nieco poza zagłębienie. Zagłębienie szypułkowe jest średniej głębokości, niezbyt szerokie, niekiedy szaro rdzawe. Kielich jest średniej wielkości, przeważnie zamknięty lub też lekko otwarty. Działki kielicha są wzniesione, sterczące. Zagłębienie kielichowe jest średniej głębokości, niezbyt szerokie o brzegach delikatnie pofałdowanych. Gniazdo nasienne jest duże. Komory są zamknięte lub lekko otwarte. Nasiona są raczej liczne, więcej niż średniej wielkości, wydłużone, ostro zakończone. Miąższ jest kremowobiały lub zielonkawo kremowy, soczysty, średnioziarnisty, winno słodki z lekkim aromatem, dość smaczny.

Zastosowanie
Zastosowanie jest wszechstronne. Owoce nadają się i do bezpośredniego spożycia i na przetwory w tym na soki.

Agata Rak, Będzin
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Marta, Damian, Romana
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics