Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Maj 24, 2017
REKLAMA
Ekologia

Stare drzewa w lasach

Kwiecień 02, 2013
Kobierzec wątrobowców i mchów rosnących na martwym drzewie
Wszystkie lasy, poza parkami narodowymi i rezerwatami przyrody, objęte są gospodarką leśną. Drzewa dożywają tam tylko wieku rębnego - tj. do około 100 lat. Natomiast średni wiek życia drzew to około 300-400 lat.

Brak w lesie starych i martwych drzew powoduje, że z lasu zostaje wyeliminowana ogromna liczba organizmów związanych z takimi właśnie drzewami. Z badań wynika, że z takimi właśnie drzewami związane jest ponad 50% pająków, 70% zaleszczotków, 30% lądowych ślimaków, fauna saprofagów i związanych z nimi drapieżników. Brak starych, dziuplastych drzew zmienia też szansę osiedlenia się wielu gatunków ptaków, nietoperzy, itd. Ma to negatywny wpływ na życie lasu, wpływa na brak stabilności całego ekosystemu, jakim jest las.


Obecnie leśnicy doceniają wagę problemu. Tworzone są kompleksy promocyjne, gdzie planuje się pozostawienie w lesie, do śmierci naturalnej, pewnej liczby starych drzew, oraz pozostawienie drzew martwych.

Martwe drzewa są miejscem życia wielu gatunków roślin i zwierząt. Są niezbędne dla stabilności ekosystemu, jakim jest las.
We współczesnych lasach, w wyniku gospodarki leśnej rosną tylko drzewa młode (do 100-120 lat). Brakuje drzew starych i martwych.
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Maj Pylenie: Na początku miesiąca kończą pylenie topole i klony, a zaczyna i szybko przechodzi do maksimum dąb i sosna, w połowie maja kończy pylić brzoza, pod koniec miesiąca kończy dąb i wierzby.

Nie zapomnij: Maj to ostatni miesiąc na założenie ogródka ziołowego. Zaczynają też dawać się we znaki chwasty, więc konieczne jest już teraz częste pielenie, zarezerwuj sobie na nie czas. Nadszedł czas na wysadzenie pomidorów i ogórków i zbiór pierwszych plonów spod folii. Dziś Imieniny: Maria, Wincenty, Milena Europejski Dzień Parków Narodowych
Znak Zodiaku: Bliźnięta
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics