Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 20, 2018
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris)

Wrzesień 17, 2013
Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz 1885, Gera, Germany (za pozwoleniem Kurta Stübersa - http://www.biolib.de/)
Opis ogólny
Zimozielona krzewinka lub krzew osiągająca wysokość do 80 cm (najczęściej 30cm), popularna w całej Europie, w Polsce chroniona.
Nazwa wrzosu wywodzi się od greckiego słowa: kalluno - czyszczę, zamiatam, ale także: upiększam.

Kwiaty
Wrzos naturalnie kwitnie na fiołkowo lub biało, ale modne ostatnio odmiany ogrodowe oferują pełną gamę kolorów przejściowych, od delikatnego różu po intensywny fiolet. W środowisku naturalnym tworzy rozległe polany zwane wrzosowiskami będące w okresie kwitnienia (sierpień - wrzesień) będące nie tylko wspaniałym miejscem odpoczynku, ale i źródłem miodu. Wrzosy wytwarzają gęste kwiatostany złożone z wielu kwiatów. Kwiaty są toczone u nasady 4 małymi listkami, które tworzą tzw. kieliszek. Kwiaty mają 4 działki kielicha i pręcików 8. Kwiatowe dzwoneczki o długości do 4 mm pochylone ku sobie mają płatki korony o połowę krótsze niż kielich i zrośnięte do około połowy wysokości.

Owoce
Owocem wrzosu jest torebka o długości około 1,5 mm zawierająca wewnątrz drobne nasionka, które po pęknięciu torebki wysypują się na zewnątrz.

Liście
Zimozielone, ustawione naprzeciwlegle w 4, nachodzą na siebie łuskowato, o kształcie od równowąskich do wąskolancetowatych.
Osiągają długość 1-3,5 mm, siedzące na gałązkach. Obok kwiatów stanowią surowiec zielarski.

Wygląd zimowy
Jako roślina zimozielona wrzosy utrzymują liście także zimą, choć na terenach o surowym klimacie liście tracą nieco na intensywności barw.

Wymagania
Wrzosy występują na torfowiskach w piaszczystych lasach sosnowych oraz na żyznych torfowiskach. wynika z tego, że są to rośliny o niewielkich wymaganiach glebowych i o bardzo szerokim spektrum wytrzymałości na niesprzyjające warunki pogodowe.

Hodowla wrzosów najlepiej uda się jeśli zapewnimy im lekko kwaśne (pH poniżej 6.5) podłoże z pewną zawartością torfu i słoneczną lokalizację, aczkolwiek dopuszczalne są również stanowiska lekko osłonięte przed słońcem. Rośliny wytrzymują suche podłoża ale wyraźnie gorzej tolerują przedłużające się okresy przesuszenia. W zimie wytrzymują wysoką wilgotność.

Rozmnażanie
Z nasion: wysiewać należy najszybciej jak się da, czyli tuż po wytworzeniu dojrzałych nasion, lub w lutym, najlepiej w lekkim cieniu pod przykryciem. Wysiewa się na powierzchnię ziemi, lub pokrywa się nasiona bardzo cienką warstwą ziemi jeśli istnieje ryzyko wydziobania nasion przez ptaki. Zimna stratyfikacja trwająca od 4 do 20 tygodni wyraźnie poprawia kiełkowanie. Nasiona zazwyczaj kiełkują po 1 - 2 miesiącach w temperaturze 20°C. Wykiełkowane rośliny przenosi się do osobnych doniczek kiedy osiągną wysokość ok. 1-2cm.
Zaleca się hodowlę pod przykryciem (np. w szklarni) do pierwszej zimy i przesadzenie roślin na stanowiska końcowe późna wiosną lub wczesnym latem.

Można rozmnażać także ze zdrewniałych fragmentów łodyg długości 4-5cm zawierających oczko (miejsce z którego wyrosną listki), wysadza się do ramek na przełomie lipca i sierpnia.
Fragmenty łodyg niezdrewniałe (tegoroczne przyrosty) powinny mieć długość 5-7cm oraz oczko, wysadzenie na przełomie października i listopada.
Hodowla taka ma duże szanse powodzenia.
Wiosną rozdziela się sadzonki i wkopuje ok. 15 - 30cm głębiej w podłoże aby pobudzić proces wytwarzania korzeni. Po 12 miesiącach przesadzamy do docelowych stanowisk późna wiosną lub wczesnym latem.

Zastosowania
Ziołolecznictwo jako surowiec wykorzystuje zarówno kwiaty jak i ziele wrzosu (czyli całą część nadziemną). Roślina ma działanie moczopędne i antyseptyczne. Napary z kwiatów i ziela przy zapaleniach i nieżytach układu moczowego (nerki, pęcherz miedniczki nerkowe), oraz w nieżycie przewodu pokarmowego, biegunkach, niedokwasocie, oraz schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Napary z wrzosu mają działanie uspokajające.

Jak już wcześniej wspomniano wrzosowiska są źródłem surowca pszczelarskiego, a miód pozyskiwany z wrzosów ma delikatny, szybko zanikający zapach i przyjemny, lekko gorzkawy smak.

Praktyczne zastosowania wrzosów wahały się od wypychania sienników, przez pokrywanie dachów aż po produkcję piwa wrzosowego, która ponoć przetrwała do dziś w Szkocji, gdzie produkuje się napój o nazwie: Fraoch bazujący na starożytnych recepturach.

W wielu krajach uważało się wrzos za roślinę magiczną związaną ściśle ze sterowaniem pogodą oraz mającą moc odpędzania złych mocy.
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Leon, Ludomira, Leona
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics