Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Maj 27, 2017
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

KLON POLNY (ACER CAMPESTRE L.)

Czerwiec 15, 2016
Public Domain
Opis ogólny
Klon polny (paklon) jest niewielkim drzewem lub krzewem osiągającym wysokość około 10-15 (rzadziej 20) m, dożywającym do 150 lat. Należy do rodziny mydleńcowatych Sapindaceae. W Polsce jest najrzadszym z trzech występujących gatunków klonu. Drzewo na terenie naszego kraju preferuje niższe położenia górskie i tereny wyżynne. Najmniej stanowisk notuje się w północno-wschodniej części Polski. Paklon optimum swojego zasięgu osiąga w wielogatunkowych drzewostanach liściastych Europy Środkowej. Sporadycznie w naturze spotyka się odmiany klonu polnego z silnie rozwiniętymi naroślami i listwami korkowymi.

Kwiaty

Kwiaty są obupłciowe, niepozorne, zebrane w baldachogrona. Mają kolor zielono-żółty i rozwijają się równolegle z liśćmi. Na szypułkach i kwiatach obecne są włoski.

Owoce
Owocem jest podwójny skrzydlak (rozłupnia rozpadająca się na dwa oskrzydlone owocki – rozłupki). Dojrzewa on w okresie jesiennym i rozsiewa się anemochorycznie (przy udziale wiatru). Popularna nazwa owoców - „noski”, wzięła się od dziecięcej zabawy polegającej na przyklejaniu skrzydlaków do nosa przez dzieci. Cechą wyróżniającą owoce klonu polnego jest naprzeciwległe ustawienie skrzydełek.

Liście
Liście są typowe dla rodzaju – pięcio lub trzyklapowe, osadzone na długim ogonku liściowym. Klapy zmniejszają się w kierunku nasady liścia i są lekko zaokrąglone. Spodnia strona blaszki liściowej jest delikatnie omszona oraz jaśniejsza od górnej. Liście klonu polnego są drobniejsze niż klonu pospolitego, czy jawora. W ogonku liściowym przebiegają przewody mleczne.

Pokrój i wygląd zimowy
Klon polny w zależności od warunków siedliskowych (głównie żyzności gleby) przybiera formę wielopniowego krzewu lub niewielkiego drzewa. Liście drzewa w okresie jesiennym przebarwiają się na intensywny, żółty kolor, po czym opadają. Pąki drzewa są charakterystycznie ustawione nakrzyżlegle, mają kolor czerwonobrunatny, i są lekko owłosione.

Wymagania
Drzewo posiada umiarkowane wymagania siedliskowe. Do optymalnego rozwoju potrzebuje dużo światła oraz wyższych temperatur. Najlepiej rośnie w nasłonecznionych, ciepłych okrajkach lasów. Preferuje żyzne i świeże gleby o luźnej strukturze, zawierające węglan wapnia. Paklon jest dość odporny na zanieczyszczenia powietrza, suszę i mrozy.

Rozmnażanie
Dominuje rozmnażanie płciowe. Skrzydlaki rozsiewają się na duże odległości dzięki oskrzydlonym orzeszkom. Nasiona dojrzewają pod koniec września.

Zastosowania
Spośród wszystkich klonów, gatunek ten najlepiej nadaje się na formowane żywopłoty. W leśnictwie jest typowym elementem domieszkowym niższych pięter lasu. Często używany do nasadzeń w okrajkowych partiach lasów. Drewno wykorzystywane m.in. w stolarstwie.


Bibliografia:
Kremer, B. T., & Nuhle, H. 1995. Leksykon przyrodniczy. Drzewa. GeoCenter Int. Warszawa. s. 26;
Seneta, W. 1987. Dendrologia cz. 1. PWN. Warszawa. ss. 181-185
Jaworski, A. 2011. Hodowla lasu. Tom 3. Charakterystyka hodowlana drzew i krzewów leśnych. Warszawa, PWRiL, ss. 106-113


Przemysław Kołodziej
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Maj Pylenie: Na początku miesiąca kończą pylenie topole i klony, a zaczyna i szybko przechodzi do maksimum dąb i sosna, w połowie maja kończy pylić brzoza, pod koniec miesiąca kończy dąb i wierzby.

Nie zapomnij: Maj to ostatni miesiąc na założenie ogródka ziołowego. Zaczynają też dawać się we znaki chwasty, więc konieczne jest już teraz częste pielenie, zarezerwuj sobie na nie czas. Nadszedł czas na wysadzenie pomidorów i ogórków i zbiór pierwszych plonów spod folii. Dziś Imieniny: Lucjan, Magdalena, Oliwer
Znak Zodiaku: Bliźnięta
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics