Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 20, 2018
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

Jabłoń domowa 'Discovery'

Czerwiec 29, 2016
By Bob Balmer (originally posted to Flickr as "Discovery "Apples) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
Opis ogólny
Odmiana angielska otrzymana z siewu w 1949 roku przez K  Dummera. W Anglii jest uprawiana dość powszechnie. W Polsce mniej znana, ale polecana kiedyś do uprawy amatorskiej – przydomowej i na działkach ze względu na bardzo smaczne, piękne i kształtne owoce. Okres  dojrzałości zbiorczej to druga połowa sierpnia. Owoce spożywać można kilka dni po zbiorze, nie dłużej niż do połowy września. Zalecana uprawa na podkładkach karłowatych lub wstawkach skarlających. Drzewko rośnie początkowo średnio silnie. Tworzy koronę szeroką, raczej luźną z licznymi krótkopędami. Po pierwszym owocowaniu wzrost słabnie. Wtedy to należy koronę dość silnie prześwietlić by pobudzić ją do wydawania długopędów. W okres owocowania wchodzi średnio wcześnie, owocuje corocznie, umiarkowanie obficie. Odmiana jest odporna na choroby w tym na parcha. Wadą jest to, że w lata suche, zwłaszcza na glebach lżejszych owoce maja tendencję do pękania.

Wymagania
Nie ma szczególnych wymagań, a raczej wymagania ma podobne do większości deserowych odmian jabłoni. Na mróz jest raczej dostatecznie wytrzymała. Kwiaty również są mało wrażliwe na wiosenne przymrozki.

Owoc
Owoce tej odmiany są raczej średniej wielkości lub dość drobne, kulistospłaszczone o bardzo regularnym kształcie. Skórka jest zielonkawożółta lub żółta, gładka, lekko błyszcząca z jasnym różowoceglastym prążkowatorozmytym rumieńcem pokrywającym znaczną część owocu. Przetchlinki są dość liczne, duże i jasnordzawe. Nadają one skórce pewną szorstkość. Szypułka zazwyczaj jest krótka i gruba. Czasem średniej grubości. Kielich tej odmiany jest mniej niż średniej wielkości, zazwyczaj zamknięty. Zagłębienie kielichowe jest raczej średniej szerokości, płytkie o brzegach pokarbowanych. Gniazdo nasienne jest średniej wielkości. Komory są zamknięte lub lekko otwarte. Nasiona są raczej małe, jajowate i ostro zakończone. Miąższ jest kremowobiały, ścisły, soczysty, lekko aromatyczny i naprawdę  bardzo smaczny. Z tego powodu jabłka tej odmiany są zaliczane do  najsmaczniejszych sierpniowych, starszych odmian.

Zastosowanie
Odmiana  w zasadzie typowo deserowa. Owoce nadają się do bezpośredniego spożycia. Na przetwory raczej nie polecane.

Agata Rak, Będzin
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Leon, Ludomira, Leona
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics