Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Maj 26, 2017
REKLAMA
Przycinanie

Thuja Brabant - przycinanie

Kwiecień 28, 2015
Creative CommonsBy Athantor (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons (, Northern Whitecedar var. Brabant (Thuja occidentalis 'Brabant') / Żywotnik zachodni odm. Brabant (Thuja occidentalis 'Brabant'))
Żywotnik zachodni odm.Brabant (Thuja occidentalis Brabant) jest jednym z najsilniej rosnących żywotników.
Bardzo dobra na żywopłoty cięte. Wymaga jednak cięcia przynajmniej raz w roku a najlepiej dwukrotnie (wiosną oraz na przełomie lipca i sierpnia).
Nie cięta może dorastać nawet do 10 metrów wysokości i odpowiednio szeroko. Nie cięta w żywopłocie będzie rzadka (brzydka).
Posadzone cztery lata temu krzewy z sadzonek standardowych ( wysokość około 60 cm, w pojemnikach 3 litrowych) powinny mieć obecnie około 2,5 metra wysokości. Należało je ciąć przynajmniej co roku z boków i z góry. Nie byłyby przez to specjalnie niższe ale zdecydowanie gęste i ładne.
Niestety sprzedawca nie najlepiej doradził. Można sobie "darować" cięcie w pierwszych latach po posadzeniu innych słabiej rosnących żywotników (np.Smaragd, Holmstrup, Sunkist itp) ale nie Brabant.
Co teraz zrobić z tymi posadzonymi cztery lata temu Brabantami? Nasza rada: ciąć, ciąć,ciąć! Wiosną skrócić wszystkie boczne pędy o około 1/3 oraz przyciąć wierzchołki o około 20 cm.
Trudno nam wskazać szczegółowo sposób cięcia, gdyż nie widzimy tych roślin (wyobrażamy sobie je tylko).
Proponujemy zasięgnąć na miejscu porady od fachowców.
Jest takie powiedzenie ogrodnicze:"Silniej cięte, silniej rośnie" - (no byle nie przesadzić).
Zasady i sposoby cięcia drzew i krzewów ozdobnych można znaleźć w ogólnie dostępnej literaturze ogrodniczej oraz czasopismach (np. "Kwietnik").
A i A Kurowscy - PINUS
http://www.pinus.net.pl
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Maj Pylenie: Na początku miesiąca kończą pylenie topole i klony, a zaczyna i szybko przechodzi do maksimum dąb i sosna, w połowie maja kończy pylić brzoza, pod koniec miesiąca kończy dąb i wierzby.

Nie zapomnij: Maj to ostatni miesiąc na założenie ogródka ziołowego. Zaczynają też dawać się we znaki chwasty, więc konieczne jest już teraz częste pielenie, zarezerwuj sobie na nie czas. Nadszedł czas na wysadzenie pomidorów i ogórków i zbiór pierwszych plonów spod folii. Dziś Imieniny: Angelika, Filip, Adalwina
Znak Zodiaku: Bliźnięta
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics