Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 21, 2018
REKLAMA
Prawo

Odległość drzew i krzewów od granicy ogrodzenia - działka budowlana

Wrzesień 17, 2013
Nie ma przepisów, które określałyby, w jakiej odległości od granicy działki można sadzić drzewa i krzewy.
Ale trzeba mieć na uwadze kwestię związane z korzystaniem z przygranicznych pasów gruntu regulowane przez przepisy prawa sąsiedzkiego.
Są one zamieszczone w KC w art. 148-150. Uprawniają właściciela sąsiedzkiego gruntu do obcięcia zwieszających się gałęzi na teren jego działki, a także przechodzących z sąsiedniej posesji korzeni (za wyznaczeniem właścicielowi uprzednio terminu do ich usunięcia).
Najlepiej sadzić drzewa czy krzewy w takiej odległości aby rozrośnięte gałęzie nie wykraczały poza teren działki. Pamiętać proszę, że drzewa mogą po pewnym czasie zacieniać dom czy ogród sąsiada. jeżeli będzie to ponad przeciętną miarę utrudniało korzystanie z działki sąsiedniej jej właściciel może domagać się usunięcia roślinności znajdującej się przy granicy jego działki.
Robbey

najważniejsza zasada dobrosąsiedzkiego zachowania
KC Art. 144. Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych
Andrzej Łączny

Nie ma to konkretnych przepisów kodeksu postępowania cywilnego, ale polskie sądy posiłkują się regulaminem ogrodów działkowych, a ten określa odległość dla słabo rosnących, albo niskich drzew (czyli takich jak żywotniki) na 2 metry od granicy posesji.
Jeżeli sąsiad zasadził je bliżej proszę jednak załatwić sprawę polubownie. Thuje różnie znoszą przenoszenie i jeżeli tak NAPRAWDĘ nie są wielkim problemem, a rosną na przykład 1.5 metra od płotu, proszę się zastanowić czy sprawa jest warta niszczenia nie tylko dobrosąsiedzkich stosunków, ale i zieleni za płotem.
Zwłaszcza, że w zależności od sędziego, który nie ukrywajmy nie jest specjalistą ogrodnikiem, tuje mogą zostać zaklasyfikowane do grupy małych krzewów, a te można sadzić metr od płotu.
Jeżeli natomiast rośliny są wybujałe i należą do jakiejś wysokopiennej odmiany wówczas odległość ta musi wynosić 3 metry.
Odległość dla silnie rosnących drzew (np. sosny, brzozy, topoli) określa się na co najmniej 5 metrów od granicy posesji.
No i jeszcze pozostaje sprawa gałęzi (jeśli rośliny rosną przy samym płocie): te przewieszające się na Pańską posiadłość i przeszkadzające Panu sąsiad ma obowiązek obciąć (wchodząc na Pański teren!).
Życzę pokojowego rozwiązania wszelkich problemów.
Barbara Teszler
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics