Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Maj 26, 2017
REKLAMA
Choroby i szkodniki

Jodła - Ochojnik korowojodłowy syn. Obiałka korowa

Maj 08, 2015
Ochojnik korowojodłowy (Fotografia nadesłana przez użytkownika, wszelkie prawa zastrzeżone.)
Wokół posesji mojego brata rośnie kilka jodeł. Zostały posadzone przez nas około 15-20 lat temu i dziś są już dużymi drzewami (średnica pnia na wys 1 m wynosi ok 20-25 cm.
W tym roku jodły zachorowały na coś co wygląda na chorobę grzybową, choć próbując zasięgać rady u znajomych spotkałem się z opinią, że może to być jakiś pasożyt.
Spośród pięciu drzew w tym rzędzie choruje dwa. Boję się, że pozostałe też zachorują.
Drzewa próbowałem pryskać Dithane, ale efekt nie jest zadowalający (może stężenie było za niskie).
W załączeniu przesyłam kilka zdjęć zaatakowanego drzewa, prosząc jednocześnie o wskazanie sprawcy i sposobu walki z nim.

Pyta: Kamil K.

Na przesłanych zdjęciach można zauważyć mszycę o nazwie Ochojnik korowojodłowy syn. Obiałka korowa które po kilku latach mogą spowodować zasychanie jodeł. Najskuteczniejszym środkiem chemicznym jest Confidor 200 SL w stężeniu 0,04%( 40 ml/100 l wody) stosowany 2 razy co 14 dni na porażone pnie i pędy. Dobrze jest dodać do sporządzonej cieczy substancji poprawiającej przyczepność np. Citowet. Zabieg wykonać najlepiej okresie wegetacji w godzinach wieczornych.
Hirek Dominiak Woj. Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu ,Delegatura w Kaliszu.

KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Maj Pylenie: Na początku miesiąca kończą pylenie topole i klony, a zaczyna i szybko przechodzi do maksimum dąb i sosna, w połowie maja kończy pylić brzoza, pod koniec miesiąca kończy dąb i wierzby.

Nie zapomnij: Maj to ostatni miesiąc na założenie ogródka ziołowego. Zaczynają też dawać się we znaki chwasty, więc konieczne jest już teraz częste pielenie, zarezerwuj sobie na nie czas. Nadszedł czas na wysadzenie pomidorów i ogórków i zbiór pierwszych plonów spod folii. Dziś Imieniny: Angelika, Filip, Adalwina
Znak Zodiaku: Bliźnięta
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics