Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Maj 26, 2017
REKLAMA
Choroby i szkodniki

Sosna - brązowienie igieł

Maj 08, 2015
Dwa lata temu posadziłem 4 sosny na swojej działce. Po zimie igły są na końcach w 1/4 zbrązowiałe. Oglądałem sosny u sąsiada i jego sosny mają igły całe zielone. Czy jest to jakaś choroba i jak z nią walczyć.
Pyta: Jacek

Proszę dokładnie porównać warunki w jakich rosną sosny Pański i sąsiada, najczęściej bowiem takie objawy są powodowane przez przemarznięcie, lub przemoczenie roślin. Być może na Pańskiej działce zimą bardziej wieje?
Drugim powodem może być niestety atak jakiegoś grzyba i nie jest tu pocieszeniem że sosny sąsiada są w porządku - być może kupił je w innej szkółce i nie są jeszcze zarażone. Rozpoznanie zależy od rodzaju tych zmian, czy zamierają tyko igły na młodych pędach, czy na całej wysokości drzew? Jakie jest gatunek Pańskich sosenek, niektóre bowiem są bardziej wrażliwe na pewnego rodzaju grzyby. Czy zamieraniu igieł towarzyszy jakiś nalot, czy też igły są czyste?
Proszę wybrać się z tymi informacjami do jakiejś dobrej firmy oferującej środki zwalczania grzybów - nawet jeśli roślina została przemrożona, wówczas stosuje się fungicydy zapobiegawczo, ponieważ tak osłabione rośliny bardzo łatwo padają ofiarą grzybów lub pasożytów.
Barbara Teszler - Leksykon Drzewa i Krzewy
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Maj Pylenie: Na początku miesiąca kończą pylenie topole i klony, a zaczyna i szybko przechodzi do maksimum dąb i sosna, w połowie maja kończy pylić brzoza, pod koniec miesiąca kończy dąb i wierzby.

Nie zapomnij: Maj to ostatni miesiąc na założenie ogródka ziołowego. Zaczynają też dawać się we znaki chwasty, więc konieczne jest już teraz częste pielenie, zarezerwuj sobie na nie czas. Nadszedł czas na wysadzenie pomidorów i ogórków i zbiór pierwszych plonów spod folii. Dziś Imieniny: Angelika, Filip, Adalwina
Znak Zodiaku: Bliźnięta
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics