Drzewa i Krzewy

Różności => Ciekawostki => Wielki Baobab z Modjadjiskloof

Baobaby słyną z niedoścignionych obwodów, ale Baobab z Modjadjiskloof jest bardziej wyjątkowy. W jego pniu mieści się bowiem prawdziwy pub, a w domkach postawionych wokół można spędzić afrykański urlop.
Modjadjiskloof, albo Modimolle (do 2004 jako Duiwelskloof) to miasto, zamieszkane przez ok. 24 500 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w prowincji Limpopo.
Baobab (Adansonia digitata L.) ten mierzy 19 m wysokości, ma 33,6 m obwodu, a promień jego korony wynosi 33 m, jego pień składa się z dwóch części połączonych wąskim przejściem.
Jego wiek oceniono na 1060 lat, plus minus 75 lat. Użyto datowania węglem, co potwierdzają ślady po pożarach z 1650, 1750-1780, 1900, 1955 i 1990.
Właściciele podają informację, że w 2009, zespół z wydziału chemii uniwersytetu Babes-Bolyai z Rumunii, wspierany funduszami z Rumunii i Stanów Zjednoczonych, ocenił wiek Baobabu Sunland na ok 6tys lat, ale generalnie naukowcy nie popierają tej oceny.
Właściciele farmy, na której rośnie Wielki Baobab, rodzina van Heerden, oczyścili wnętrze drzewa w 1993, usuwając nagromadzoną martwą tkankę i kompost i stworzyli w nim tę niezwykłą atrakcję.

Galeria: http://www.bigbaobab.co.za/gallery

źródła:
http://www.bigbaobab.co.za/
http://www.wondermondo.com/Countries/Af/SouthAfrica/Limpopo/Sunland.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Sunland_Baobab