Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 21, 2018
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

Jabłoń domowa 'Koksa pomarańczowa'

Sierpień 05, 2016
By Andreas Rother (Canon digital ixus) ([CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)],, via Wikimedia Commons)
Malus Domestica "Cox's Orange Pippin"

Opis ogólny
Jest to stara odmiana jabłoni pochodzenia angielskiego. Uprawiana jest od dziesiątków lat na zachodzie Europy. W Polsce uprawiana jest na niewielka skalę. Powodem jest wrażliwość na mróz i niezbyt obfite owocowanie. Drzewo należy do odmian jesiennych. Pora dojrzałości zbiorczej to koniec września lub początek października. Jabłka można spożywać do końca listopada, grudnia. Drzewo w młodości rośnie dość silnie, w latach późniejszych umiarkowanie. Tworzy koronę kulistą, a w późniejszym wieku kulistospłaszczoną, z lekko zwisającymi gałęziami. W okres owocowania wchodzi wcześnie, owocuje umiarkowanie obficie, przeważnie co drugi rok. Na choroby średnio odporne. Na mączniak wrażliwe, natomiast na parch dość odporne. Odmiana zalecana do sadzenia głównie na działkach i w sadach przydomowych.

Wymagania siedliskowe
Koksa Pomarańczowa udaje się w Polsce tylko w najłagodniejszych pod względem klimatycznym rejonach. Wymagania ma dość wysokie- gleby muszą być żyzne i dostatecznie wilgotne. Poza tym wymaga wilgotnej atmosfery powietrza. Przez amatorów może być uprawiana w okolicach kraju o klimacie zbliżonym do klimatu morskiego np. Pomorze Zachodnie.

Owoc
Owoce tej odmiany są średniej wielkości lub małe, kulistospłaszczone, raczej dość regularnej budowy, zazwyczaj wyrównane pod względem wielkości i kształtu. Skórka jest gruba, sucha, matowa, zielonkawożółta. U całkowicie dojrzałych owoców z marmurkowym, karminowo pomarańczowym rozmyto paskowym rumieńcem. Często na owocu występują rdzawe plamki. Przetchlinki są duże, jasne, na rumieńcu szare, z rzadka rozrzucone. Szypułka jest średniej długości lub długa, raczej cienka. Zagłębienie szypułkowe jest średniej głębokości, dość szerokie, zazwyczaj rdzawo zielone. Kielich jest mniej niż średniej wielkości lub mały, raczej zamknięty lub półotwarty. Działki kielicha są długie, wąskie, ostro zakończone i odgięte. Zagłębienie kielicha jest średnio szerokie, zazwyczaj płytkie, o brzegach słabo, regularnie pofałdowanych. Gniazdo nasienne jest małe, komory zamknięte lub nieco otwarte. Nasiona są liczne, duże, pękate, lekko zaostrzone. Miąższ jest kremowobiały lub biało żółty, ścisły, soczysty, drobno ziarnisty, winno słodki i aromatyczny. Owoce są bardzo smaczne.

Zastosowanie
Odmiana głównie deserowa.

Agata Rak, Będzin
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics