Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 21, 2018
REKLAMA
Sadownictwo

Robaczywe czereśnie

Wrzesień 17, 2013
Najlepszą, moim zdaniem, metodą jaką wymyślono, bo nieszkodliwą dla środowiska no i dla Ciebie jest metoda ekologiczna. (Podam też preparat chemiczny, ale tylko jako wspomaganie)
Szkodnikiem którego larwy wyjadają i niszczą czereśnie i wiśnie jest Nasionnica trześniówka Rhagoletis cerasi.
To mała (pół centymetra długości) muchówka z "tygrysimi" skrzydełkami.
Koniecznie obejrzyj jej fotki w googlach, bo będziesz musiał wiedzieć jak nasionnica wygląda, aby skutecznie ją zwalczać:

http://images.google.com/images?q=Rhagoletis%20cerasi

Nasionnica dojrzewa w ziemi i na przełomie maja i czerwca wychodzi z ziemi pod drzewem, wlatuje na nie i składa jaja w owocach.
Dlatego Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie ziemi pod drzewami gęstą siatką, albo folią od maja do czerwca
Poza tym, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Grecji w latach 1993-1997 na muchy te najlepiej działają Żółte (żółto-pomarańczowe) pułapki lepowe, powieszone na drzewach w drugiej połowie maja, ich działanie wzmagają pułapki z powoli uwalnianym octanem amonowym.
W czasie owocowania, należy zrywać robaczywe owoce, aby zapobiec spadaniu larw na ziemię i zapoczątkowaniu tym samym ich ostatniej fazy rozwoju
Mimo to, w obawie że nie udało nam się zniszczyć wszystkich larw, Po zbiorze owoców należy przekopać ziemię pod drzewami

Metoda chemiczna, która może wspomóc nas w walce, ze szkodnikiem to oprysk preparatem Decis 2,5 EC, lub preparatami wgłębnymi zawierającymi dizinon (np. Diazol 250 EC) lub fenitrotion (Owadofos 500 EC), w tydzień po zaobserwowaniu pierwszych muchówek przyklejonych do lepów.

Barbara Teszler
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics