Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 19, 2018
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

BORÓWKA BAGIENNA, PIJANICA, ŁOCHYNIA (VACCINIUM ULIGINOSUM L.)

Czerwiec 15, 2016
Public Domain
Opis ogólny
Borówka bagienna jest wieloletnią krzewinką lub krzewem wytwarzającym podziemne rozłogi. Osiąga wysokość do 70-100 cm (najczęściej jednak mniej, tj.20-50 cm). Należy do rodziny wrzosowatych Ericaceae i jest najwyższą z krajowych borówek.

Kwiaty
Kwiaty borówki bagiennej są 4 lub 5-krotne, skupione na końcach groniastych kwiatostanów. Z reguły na końcu gałązki wyrasta od 1 do 4 przewieszających się w dół kwiatów. Zielony kielich osiąga długość ok. 1/3 długości korony. Płatki korony mają długość około 4-6 mm i zrastają się tworząc beczułkowaty, dzwonkowaty okwiat. Końce biało-różowych płatków wywijają się na zewnątrz tworząc małe ząbki. Pręcików jest od 8 do 10. Kwiaty wydzielają przyjemny, słodki zapach. Kwitnienie przypada na przełom wiosny i lata.

Owoce
Po zapłodnieniu z zalążni rozwijają się czarno-granatowe owoce, o średnicy około 12 mm. Na skórce jagody rozwija się sinoniebieski nalot woskowy. Owocnia jest biała lub zielonkawa. Owoce nie zawierają barwiącego soku. We wnętrzu rozwijają się liczne, drobne, ciemnobrązowe nasiona. Jagody dojrzewają późnym latem i jesienią.

Liście
Borówka bagienna wytwarza eliptyczne, krótkoogonkowe, całobrzegie liście. Mają one kolor sinozielony i są ułożone na pędzie skrętolegle. Blaszka liściowa jest naga i posiada wyraźne żyłkowanie po spodniej stronie. Jej brzeg nieznacznie podwija się do dołu. Spodnia strona jest jaśniejsza od górnej.

Pokrój i wygląd zimowy
Krzewy borówki tworzą najczęściej gęste skupienia. Pędy nadziemne są silnie rozgałęzione, obłe. Starsze mają kolor brunatny, a młode zielony lub brunatny. Liście porastają młodsze gałązki, natomiast starsze pędy i gałązki są bezlistne. Pędy rozrastają się sympodialnie. W okresie jesiennym krzew gubi liście.

Wymagania
Gatunek rośnie głownie na glebach ubogich, dobrze nawodnionych i kwaśnych. Preferuje miejsca półcieniste. Porasta najczęściej bory bagienne, torfowiska przejściowe i okrajki torfowisk wysokich w strefie cyrkumborealnej (głównie w północnej Europie i Azji, części zachodniej Ameryki Północnej oraz na Grenlandii).

Rozmnażanie
Borówka bagienna rozmnaża się generatywnie przez nasiona oraz wegetatywnie przez rozrost i fragmentację kłączy.

Zastosowania
Jest to występujący w stanie dzikim krzew owocowy. Owoce są jadalne, jednakże w czasie suchej pogody mają działanie odurzające. Wynika to z faktu, iż krzewy te bardzo często rosną w niedalekim sąsiedztwie bagna zwyczajnego, którego pyłek wysypując się opada na owoce borówki i działa psychogennie.


Bibliografia:
1. Zarzycki K., Trzcińska-Tacik H., Różański W., Szeląg Z., Wołek J., Korzeniak U. 2002. Ecological indicator values of vascular plants of Poland. Ekologiczne liczby wskaźnikowe roślin naczyniowych Polski. Biodiversity of Poland, vol. 2. W. Szafer Institute of Botany, PAN, Kraków
2. Seneta, W. 1987. Dendrologia cz. 1. PWN. Warszawa. ss. 181-185
3. Jacquemart, A.-L.. 1996. “Vaccinium Uliginosum L.”. W: Journal of Ecology 84 (5). Wiley, British Ecological Society; ss. 771–85


Przemysław Kołodziej
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Arnold, Konrad, Barbacy
Znak Zodiaku: Wodnik
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics