Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 19, 2018
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

KLON POLNY (ACER CAMPESTRE L.)

Czerwiec 15, 2016
Public Domain
Opis ogólny
Klon polny (paklon) jest niewielkim drzewem lub krzewem osiągającym wysokość około 10-15 (rzadziej 20) m, dożywającym do 150 lat. Należy do rodziny mydleńcowatych Sapindaceae. W Polsce jest najrzadszym z trzech występujących gatunków klonu. Drzewo na terenie naszego kraju preferuje niższe położenia górskie i tereny wyżynne. Najmniej stanowisk notuje się w północno-wschodniej części Polski. Paklon optimum swojego zasięgu osiąga w wielogatunkowych drzewostanach liściastych Europy Środkowej. Sporadycznie w naturze spotyka się odmiany klonu polnego z silnie rozwiniętymi naroślami i listwami korkowymi.

Kwiaty

Kwiaty są obupłciowe, niepozorne, zebrane w baldachogrona. Mają kolor zielono-żółty i rozwijają się równolegle z liśćmi. Na szypułkach i kwiatach obecne są włoski.

Owoce
Owocem jest podwójny skrzydlak (rozłupnia rozpadająca się na dwa oskrzydlone owocki – rozłupki). Dojrzewa on w okresie jesiennym i rozsiewa się anemochorycznie (przy udziale wiatru). Popularna nazwa owoców - „noski”, wzięła się od dziecięcej zabawy polegającej na przyklejaniu skrzydlaków do nosa przez dzieci. Cechą wyróżniającą owoce klonu polnego jest naprzeciwległe ustawienie skrzydełek.

Liście
Liście są typowe dla rodzaju – pięcio lub trzyklapowe, osadzone na długim ogonku liściowym. Klapy zmniejszają się w kierunku nasady liścia i są lekko zaokrąglone. Spodnia strona blaszki liściowej jest delikatnie omszona oraz jaśniejsza od górnej. Liście klonu polnego są drobniejsze niż klonu pospolitego, czy jawora. W ogonku liściowym przebiegają przewody mleczne.

Pokrój i wygląd zimowy
Klon polny w zależności od warunków siedliskowych (głównie żyzności gleby) przybiera formę wielopniowego krzewu lub niewielkiego drzewa. Liście drzewa w okresie jesiennym przebarwiają się na intensywny, żółty kolor, po czym opadają. Pąki drzewa są charakterystycznie ustawione nakrzyżlegle, mają kolor czerwonobrunatny, i są lekko owłosione.

Wymagania
Drzewo posiada umiarkowane wymagania siedliskowe. Do optymalnego rozwoju potrzebuje dużo światła oraz wyższych temperatur. Najlepiej rośnie w nasłonecznionych, ciepłych okrajkach lasów. Preferuje żyzne i świeże gleby o luźnej strukturze, zawierające węglan wapnia. Paklon jest dość odporny na zanieczyszczenia powietrza, suszę i mrozy.

Rozmnażanie
Dominuje rozmnażanie płciowe. Skrzydlaki rozsiewają się na duże odległości dzięki oskrzydlonym orzeszkom. Nasiona dojrzewają pod koniec września.

Zastosowania
Spośród wszystkich klonów, gatunek ten najlepiej nadaje się na formowane żywopłoty. W leśnictwie jest typowym elementem domieszkowym niższych pięter lasu. Często używany do nasadzeń w okrajkowych partiach lasów. Drewno wykorzystywane m.in. w stolarstwie.


Bibliografia:
Kremer, B. T., & Nuhle, H. 1995. Leksykon przyrodniczy. Drzewa. GeoCenter Int. Warszawa. s. 26;
Seneta, W. 1987. Dendrologia cz. 1. PWN. Warszawa. ss. 181-185
Jaworski, A. 2011. Hodowla lasu. Tom 3. Charakterystyka hodowlana drzew i krzewów leśnych. Warszawa, PWRiL, ss. 106-113


Przemysław Kołodziej
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Arnold, Konrad, Barbacy
Znak Zodiaku: Wodnik
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics