Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 19, 2018
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

Jabłoń domowa 'Paulared'

Czerwiec 29, 2016
By Tatooine1 (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
Opis ogólny
Jest to odmiana pochodzenia amerykańskiego. W USA uprawiana od 1967 roku. W Polsce zalecana do uprawy na działkach i w sadach przydomowych od roku 1983. Jabłka są gotowe do zbioru w pierwszej połowie września. Pora dojrzałości konsumpcyjnej  do końca października. Owoce w chłodnym pomieszczeniu można przechowywać nawet do grudnia. Odmiana charakteryzuje się dużą plennością. Jest też odporna na choroby. Drzewo rośnie średnio silnie. Tworzy koronę raczej niedużą, luźną i wyniosłą o konarach odchodzących od przewodnika pod szerokimi kątami. W okres owocowania wchodzi raczej wcześnie, bo już w 3-4 roku po posadzeniu. Owocuje zazwyczaj corocznie. Odmiana ta jest dobrym zapylaczem dla innych odmian. Drzewo wymaga silnego cięcia i formowania, gdyż dolne gałęzie maja tendencje do wydawania owoców głównie na wierzchołkowych pędach.

Wymagania
Ta odmiana jabłoni uważana jest za odmianę wytrzymałą na mróz i z tego powodu może być uprawiana na obszarze całego kraju i na wszystkich stanowiskach przydatnych dla jabłoni. Jeżeli chodzi o wymagania glebowe to są zbliżone do wymagań wszystkich drzew owocowych.

Owoc
Owoce tej odmiany są średniej wielkości, czasami duże, kuliste, lekko spłaszczone. Są zazwyczaj wyrównane pod względem kształtu i wielkości. Skórka jest gładka, błyszcząca, jasnożółta, pokryta nalotem woskowym i prawie na całej powierzchni jasnoczerwonym rumieńcem. Przetchlinki są liczne,  raczej drobne, różowoczerwone na części niezarumienionej, bardziej szare na tle rumieńca. Szypułka jest średniej długości, dość gruba, wystająca nieco ponad zagłębienie. Zagłębienie szypułkowe jest szerokie lub bardzo szerokie, dość głębokie, nieregularne i lekko ordzawione. Kielich jest dość duży, zazwyczaj zamknięty. Rzadziej półotwarty. Zagłębienie kielichowe jest średniej szerokości i głębokości, lekko pofałdowane. Gniazdo nasienne charakteryzuje się średnią wielkością. Komory są nieduże, zamknięte. Nasiona są raczej liczne, szerokie, jajowate i dość duże. Miąższ tej odmiany jest kremowobiały, ścisły, soczysty, winny, drobnoziarnisty, aromatyczny i bardzo smaczny.

Zastosowanie
Zastosowanie odmiany jest wszechstronne. Owoce można używać na przetwory. Można je też spożywać bezpośrednio.

Agata Rak, Będzin
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Arnold, Konrad, Barbacy
Znak Zodiaku: Wodnik
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics