Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 19, 2018
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

Jabłoń domowa 'Close' (Klos)

Czerwiec 29, 2016
Opis  ogólny
Odmiana amerykańska. Do Polski została sprowadzona w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Okres dojrzałości zbiorczej od początku do końca lipca. Spożywać można 4-6 dni po zbiorze. Drzewo rośnie początkowo dość silnie, później siła wzrostu słabnie. Odmiana ta koronę tworzy dużą, stożkowo kulistą, raczej luźną. Grube konary odchodzą od przewodnika po ostrym kątem. Pędy są sztywne. W okres owocowania wchodzi średnio wcześnie. Najczęściej w 7-8 roku po posadzeniu. Na podkładkach karłowatych owocuje znacznie wcześniej. Owocuje corocznie. Nie wymaga silnego cięcia. Niestety podatna jest na parch, zwłaszcza w wilgotne lata. W suche lata owoce często przedwcześnie opadają. Owoce dojrzewają stopniowo. Konieczne więc są kilkakrotne zbiory.

Wymagania
Odmiana ta rośnie zdrowo i owocuje obficie tylko na glebach żyznych, zwięźlejszych i dostatecznie wilgotnych.  Wymagane jest ciepłe stanowisko. Na glebach lekkich zawodzi. Na glebach lżejszych w ciepłe lata owoce dojrzewają bardzo wcześnie. Czasami już na początku lipca. Jabłoń na mróz jest dość wytrzymała, choć na nizinach może jednak przemarzać. Jest dobrym zapylaczem dla innych odmian. Sama jest zapylana przez między innymi Oliwkę  Żółtą, James Grieve.

Owoc
Owoce są średnio duże do dużych, kulisto stożkowe z lekko zaznaczonymi żebrami, zielonkawożółte. Skórkę mają mocną, gładką, błyszczącą za słabym woskowym nalotem. Jest ona najczęściej pokryta silnym karminowym rumieńcem, rozmyto-paskowym. Rumieniec obejmuje bardzo dużą część owocu. Przetchlinki są widoczne i rzadko rozmieszczone. Szypułka bywa różnej długości. Jest przy tym dość gruba. Zagłębienie szypułkowe jest  średnio szerokie lub szerokie. Kielich jest duży, zamknięty w najczęściej płytkim pofałdowanym zagłębieniu. Komory nasienne są duże i otwarte. Nasiona raczej nieliczne, drobne, ostro zakończone i przeważnie źle wykształcone. Miąższ jest biało kremowy, czasem z zielonkawym odcieniem, średnioziarnisty, kruchy, soczysty, słodki, winkowaty, lekko aromatyczny, dość smaczny. Smaczny jest szczególnie u owoców dużych, dobrze wybarwionych i zebranych o odpowiedniej porze. Miąższ owoców przetrzymywanych zbyt długo na drzewie staje się suchy i mączysty.

Zastosowanie
Owoce nadają się głównie do bezpośredniego spożycia.

Agata Rak, Będzin
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Arnold, Konrad, Barbacy
Znak Zodiaku: Wodnik
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics