Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 19, 2018
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

Jabłoń domowa 'Red Wealthy'

Sierpień 05, 2016
Opis ogólny

To pododmiana odmiany Wealthy. Odznacza się pięknie wybarwionymi owocami. Wealthy jest odmianą amerykańską, odporną na mróz i choroby. Pora dojrzałości zbiorczej to pierwsza połowa września. Dojrzałość konsumpcyjna to od października do końca listopada. Jabłka, jeśli są odpowiednio przechowywane, można jeść do końca grudnia. Odmiana jest na mróz całkowicie wytrzymała, a kwiaty nie są uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Jabłoń rośnie słabo i nigdy nie wyrasta do dużych rozmiarów, nawet na podkładkach silnie rosnących. Nadaje się wiec do małych sadów i ogródków działkowych. Koronę tworzy początkowo wyniosłą, jajowatą. Jednak na skutek wczesnego owocowania korona staje się kulista, trochę spłaszczona ze zwisającymi gałęziami. Jabłoń w okres owocowania wchodzi wcześnie. Początkowo owocuje corocznie. W późniejszym wieku owocuje przemiennie. Drzewo należy do odpornych na choroby. Na parch i mączniak odmiana jest prawie całkowicie odporna. Jest bardzo dobrym zapylaczem dla innych odmian. Aby uzyskać owoce dobrze wyrośnięte należy drzewa corocznie silnie ciąć. Trzeba też młode zawiązki na początku czerwca przerywać, zostawiając na drzewie tylko najgrubsze, co 15-20 cm. Zabiegi te czasem mogą doprowadzić drzewa do corocznego owocowania.

Wymagania siedliskowe
Red Wealthy może być uprawiana na terenie całego kraju. Zawodzi jednak na glebach lekkich i suchych. W tych warunkach owoce wyrastają bardzo drobne i mniej smaczne.

Owoc
Owoce tej odmiany są średniej wielkości, przy obfitym owocowaniu drobne. Są raczej niewyrównane co do wielkości, kuliste lub nieco spłaszczone, zwykle bardzo regularnej budowy. Skórka jest cienka, gładka i błyszcząca, intensywnie zielonożółta, pokryta pięknym karminowym, rozmytym rumieńcem. Przetchlinki są drobne, liczne jasne lub rdzawe. Szypułka jest raczej średniej długości, u mniejszych owoców długa, cienka. Zagłębienie szypułkowe jest dość głębokie, średniej szerokości, słabo ordzowione. Kielich jest zamknięty lub półotwarty. Zagłębienie kielichowe jest średniej głębokości. Komory nasienne są dość duże, nieco otwarte lub całkowicie zamknięte. Nasiona są liczne, duże, wydłużone, raczej grube. Miąższ jest zielonkawobiały, bardzo soczysty, luźny, słodko winny, aromatyczny, smaczny.

Zastosowanie
Do bezpośredniego spożycia i na przetwory.

Agata Rak, Będzin
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Arnold, Konrad, Barbacy
Znak Zodiaku: Wodnik
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics