Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Marzec 29, 2017
REKLAMA
Choroby i szkodniki

Jabłoń - spękane owoce i plamy na liściach

Wrzesień 21, 2013
Autor: Jan Homann (Praca została udostępniona jako public domain / własność publiczna.)
Nazwa choroby: Parch jabłoni
Typ choroby: grzybowa (powodowana przed grzyb Venturia inaequalis)
Okres infekcji: Wiosna, przed pojawieniem się pierwszych liści. (Warunek mokre liście, i wysoka temperatura 16-24 stopni)
Przebieg choroby: Z zarodników zimujących w opadłych liściach i grzybni z zainfekowanych częście roślin grzyb przenieść się może na wszystkie części drzewa. Na liściach, infekcja pojawia się na dolnej stronie wzdłuż nerwu głównego, w postaci oliwkowobrunatnych plam. Przebarwienia powiększają się szybko, ciemnieją i pokrywają się brunatnym nalotem trzonków konidialnych. Prowadzi to do uszkodzenia skórki a w konsekwencji do utraty znacznej ilości wody. Liście zamierają i opadają. Na porażonych zawiązkach występują oliwkowoczarne plamy, w obrębie których komórki rozwijają się wolniej, co powoduje deformację owoców, skórka korkowacieje i pęka, tworzą się głębokie rany. Porażone zawiązki i owoce opadają. W przypadku sprzyjających patogenowi warunków może dojść do porażenia niezdrewniałych pędów wierzchołkowych[1]. Początkowo widoczne są na nich, lekko wzniesione, oliwkowobrunatne przebarwienia, a wiosną następnego roku kora w tych miejscach pęka. Czasami może dojść do porażenia pąków, powodując ich nekrozę i obumieranie.
Zapobieganie: Opryski fungicydami oraz regularne zabiegi przycinania, usuwania uszkodzonych części roślin. Ważne jest również nawożenie aby roślina mogła odzyskać siły.
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Marzec Pylenie: Kończy pylić leszczyna, maksimum osiągnie pylenie olszy i klonów, zacznają pylić topole, graby, jesiony i wierzby.

Nie zapomnij: Czas na sprzątnięcie ogrodu po zimie, zgrabienie starych liści i odkrycie roślin, jeśli pogoda sprzyja. Można zacząć wysiew roślin zielnych do doniczek, oraz wiosenne cięcie drzew i krzewów. Dziś Imieniny: Wiktoryn, Marek, Eustazy
Znak Zodiaku: Baran
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics