Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Marzec 29, 2017
REKLAMA
Choroby i szkodniki

Jodła - Ochojnik korowojodłowy syn. Obiałka korowa

Maj 08, 2015
Ochojnik korowojodłowy (Fotografia nadesłana przez użytkownika, wszelkie prawa zastrzeżone.)
Wokół posesji mojego brata rośnie kilka jodeł. Zostały posadzone przez nas około 15-20 lat temu i dziś są już dużymi drzewami (średnica pnia na wys 1 m wynosi ok 20-25 cm.
W tym roku jodły zachorowały na coś co wygląda na chorobę grzybową, choć próbując zasięgać rady u znajomych spotkałem się z opinią, że może to być jakiś pasożyt.
Spośród pięciu drzew w tym rzędzie choruje dwa. Boję się, że pozostałe też zachorują.
Drzewa próbowałem pryskać Dithane, ale efekt nie jest zadowalający (może stężenie było za niskie).
W załączeniu przesyłam kilka zdjęć zaatakowanego drzewa, prosząc jednocześnie o wskazanie sprawcy i sposobu walki z nim.

Pyta: Kamil K.

Na przesłanych zdjęciach można zauważyć mszycę o nazwie Ochojnik korowojodłowy syn. Obiałka korowa które po kilku latach mogą spowodować zasychanie jodeł. Najskuteczniejszym środkiem chemicznym jest Confidor 200 SL w stężeniu 0,04%( 40 ml/100 l wody) stosowany 2 razy co 14 dni na porażone pnie i pędy. Dobrze jest dodać do sporządzonej cieczy substancji poprawiającej przyczepność np. Citowet. Zabieg wykonać najlepiej okresie wegetacji w godzinach wieczornych.
Hirek Dominiak Woj. Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu ,Delegatura w Kaliszu.

KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Marzec Pylenie: Kończy pylić leszczyna, maksimum osiągnie pylenie olszy i klonów, zacznają pylić topole, graby, jesiony i wierzby.

Nie zapomnij: Czas na sprzątnięcie ogrodu po zimie, zgrabienie starych liści i odkrycie roślin, jeśli pogoda sprzyja. Można zacząć wysiew roślin zielnych do doniczek, oraz wiosenne cięcie drzew i krzewów. Dziś Imieniny: Wiktoryn, Marek, Eustazy
Znak Zodiaku: Baran
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics