Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 21, 2018
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

Jabłoń domowa 'Szampion'

Sierpień 05, 2016
By Glysiak (Own work) ([GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)],, via Wikimedia Commons)
Malus domestica 'Šampion'

Opis ogólny
Odmiana czeska wyhodowana w 1970 r. w wyniku krzyżowania odmian Golden Delicious i Koksy Pomarańczowej. Można ją uprawiać w sadach przydomowych i na działkach. Owoce są gotowe do zbioru od połowy do końca września, a pora dojrzałości konsumpcyjnej  przypada od listopada do stycznia albo i dłużej przy odpowiednim przechowywaniu. Drzewo rośnie średnio silnie. Korony tworzy raczej kuliste i niezbyt zagęszczone. W okres owocowania wchodzi bardzo wcześnie i owocuje obficie. Drzewo odpowiednio pielęgnowane i w dobrych warunkach owocuje corocznie. Odmiana jest dość odporna na choroby zwłaszcza na mączniaka. Na parcha jest średnio odporna. Wrażliwa jest za to na choroby kory, zarazę ogniową i dość wrażliwa na plamistość podskórną. Wskazany więc jest oprysk. Dobre zapylacze to: Melba, Cortland, Sawa, Golden Delicious, Idared, Ligol.

Wymagania siedliskowe
Odmiana przeznaczona tylko do sadzenia w najcieplejszych rejonach kraju. Musi być sadzona na glebach żyznych, dostatecznie wilgotnych. Na mróz niezupełnie wytrzymała. W czasie przymrozków przemarzają pąki kwiatowe na krótkopędach. Pąki na długopędach jako później rozwijające się owocują.

Owoc
Owoce tej jabłoni są raczej średniej wielkości, kuliste, nieco spłaszczone. Skórka jest średniej grubości, błyszcząca, gładka, zielonkawożółta, żółta przy pełnej dojrzałości owocu z silnym pokrywającym ¾ owocu rumieńcem. Rumieniec jest różowoczerwony, rozmyto-paskowany. Na rumieńcu są często widoczne jaśniejsze smugi i paski. Przetchlinki są widoczne, rzadko rozmieszczone, jasnoszare. Szypułka jest najczęściej dość długa, średniej grubości. Zagłębienie szypułkowe jest głębokie, średnio szerokie, delikatnie promieniście ordzawione. Kielich jest duży, półotwarty. Działki kielicha są dość szerokie, raczej krótkie. Zagłębienie kielichowe jest niezbyt duże, mniej niż średniej głębokości i szerokości o brzegach wyraźnie pofałdowanych. Gniazdo nasienne jest  średniej wielkości lub małe o komorach zamkniętych lub lekko otwartych. Nasiona są liczne, średniej wielkości, grube, dość szerokie. Miąższ jest kremowy z odcieniem zielonkawym, kruchy, soczysty, winno słodki i dość aromatyczny. Owoce są bardzo smaczne.

Zastosowanie
Odmiana ze względu na wyjątkowy smak owoców głównie deserowa.


Agata Rak, Będzin
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics