Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Sierpień 24, 2017
REKLAMA
Budowa
Kwiecień 02, 2013
W kwiatach mieszczą się męskie organy rozrodcze (pręciki z pyłkiem) i żeńskie organy rozrodcze (słupki z zalążkami). Męskie i żeńskie organy rozrodcze mogą znajdować się w tym samym kwiecie lub w dwu różnych kwiatach.

Budowa kwiatu

Kwiat jest częścią pędu. Części kwiatu są przekształconymi liśćmi. Kwiaty roślin nago- i okrytozalążkowych wykazują odmienną budowę.


Kwiaty nagozalążkowych.
W żeńskim kwiecie roślin nagozalążkowych zalążki leżą nieosłonięte na owocolistku.

Kwiaty okrytozalążkowych.
W kwiatach roślin okrytozalążkowych owocolistki zrastają się w słupek, w komorze którego znajdują się zalążki. Oprócz pręcików i słupków wytwarza się często okwiat złożony z kielicha i korony. W kwiecie roślin okrytozalążkowych możemy więc wyróżnić następujące części: kielich, koronę, pręciki (męskie), i słupek (żeński).

Części kwiatu Znaczenie i funkcja
Owocolistki żeńskie Tworzą słupek zbudowany z zalążni, szyjki i znamienia. Okrywają zalążki z komórkami jajowymi.
Owocolistki męskie Wytwarzają w pylnikach pyłek z męskimi komórkami rozrodczymi
Okwiat Składa się przeważnie z kielicha i korony, ochrania owocolistki i przywabia owady.

Ułożenie poszczególnych części w kwiecie

Poszczególne części kwiatu ułożone są promieniście lub mają symetrię dwuboczną. Czasami części kwiatu zrastają się ze sobą. U pewnych gatunków wykształcają się nie wszystkie części kwiatu. Budowa kwiatu w obrębie rodziny jest najczęściej bardzo podobna, w obrębie gatunku wszystkie rośliny mają kwiaty identycznie zbudowane. Budowa kwiatu jest ważną cechą przy oznaczaniu roślin.

Położenie słupka.

Słupek może być umieszczony na wypukłym, płaskim lub wklęsłym dnie kwiatowym.


Rozmieszczenie kwiatów na łodydze

Kwiaty mogą rosnąć pojedynczo iub w skupieniach (kwiatostanach). W kwiatostanach poszczególne kwiaty mogą być rozmieszczone naprzemianiegle lub są gęsto skupione. Na osi kwiatostanu każdy kwiatek może być umieszczony bezpośrednio lub stać na oddzielnej szypułce.

KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Sierpień Pylenie: Drzewa nie zagrażają alergikom aż do stycznia. Pozostają rośliny zielne i grzyby.

Nie zapomnij: Nadszedł czas urlopów i upałów. Nie zapomnij o regularnym podlewaniu, ale także pracach "konserwacyjnych". Aby zachęcić róże do kwitnienia, zrywaj przekwitłe kwiaty (nie zostawiaj ich pod krzewami gdyż mogą się na nich rozwinąć grzyby). W sierpniu prześwietlamy czereśnie, wiśnie oraz krzewy owocowe (po zbiorach) oraz jabłonie i grusze (przed zbiorami owoców). Druga połowa miesiąca to czas na przesadzania drzew i krzewów, oraz sadzenie iglaków. Uważaj aby w upale nie przesuszyć korzeni. Możesz również wykonać letnie cięcie żywopłotów, ale nie jeśli panuje susza. Dziś Imieniny: Michalina, Halina, Anita
Znak Zodiaku: Panna
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics