Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Maj 30, 2017
REKLAMA
Historia

Archeopterysy i kordaity - pierwsze drzewa świata

Kwiecień 01, 2013
Pierwsze drzewa świata to paprociowe archeopterysy i nagonasienne kordaity. Kordaity, nazwane na cześć odkrywncy (A.K.J. Corda, botanik czeski) pojawiły się pod koniec karbonu, a wyginęły z końcem permu. Miały one wysmukły pień z miękiszowym rdzeniem poprzedzielanym poprzecznie soczewkowatymi komorami powietrznymi. Korona była bogato rozgałęziona, a liście długie, lancetowate, przypominające liście kukurydzy. Kordaity wytwarzały kwiatostany. Rosły na olbrzymim terenie który dziś rozbity jest na kilka kontynentów, nawiększe ich skupiska odkryto na terenie dzisiejszej Rosji, w okolicach Syberii. Ich tolerancja klimatyczna była olbrzymia, jednak dominowały na terenach półkuli północnej, było to ponad 200mln lat temu, a kontynenty ziemskie zlepione były wówczas w jeden wielki, rozciągający się od bieguna, do bieguna kontynent: Pangeę.


Kordaity pozostawiły bogatą spuściznę w postaci skamielin, uważa się je za przodków dzisiejszych drzew iglastych, chociaż żadna linia bezpośrednich potomków koradiatów nie przetrwała do dziś.


zobacz skamieniałe liście - www.geocraft.com

Natomiast rośliny o pokroju drzew istniały już wcześniej. Były to ogromne drzewiaste widłaki, skrzypowe (lepidofity), paprocie tworzące tzw. lasy karbońskie. Jednak w sensie botanicznym nie były to drzewa, lecz byliny. Roślinność ta odegrała bardzo ważną rolę, gdyż z niej głównie utworzyły się pokłady węgla.

galeria skamielin z Karbonu - museum.gov.ns.ca


Paprotniki kopalne:

Historia rozwoju drzew:
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Maj Pylenie: Na początku miesiąca kończą pylenie topole i klony, a zaczyna i szybko przechodzi do maksimum dąb i sosna, w połowie maja kończy pylić brzoza, pod koniec miesiąca kończy dąb i wierzby.

Nie zapomnij: Maj to ostatni miesiąc na założenie ogródka ziołowego. Zaczynają też dawać się we znaki chwasty, więc konieczne jest już teraz częste pielenie, zarezerwuj sobie na nie czas. Nadszedł czas na wysadzenie pomidorów i ogórków i zbiór pierwszych plonów spod folii. Dziś Imieniny: Feliks, Ferdynand, Jan
Znak Zodiaku: Bliźnięta
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics