Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 21, 2018
REKLAMA
Historia

Archeopterysy i kordaity - pierwsze drzewa świata

Kwiecień 01, 2013
Pierwsze drzewa świata to paprociowe archeopterysy i nagonasienne kordaity. Kordaity, nazwane na cześć odkrywncy (A.K.J. Corda, botanik czeski) pojawiły się pod koniec karbonu, a wyginęły z końcem permu. Miały one wysmukły pień z miękiszowym rdzeniem poprzedzielanym poprzecznie soczewkowatymi komorami powietrznymi. Korona była bogato rozgałęziona, a liście długie, lancetowate, przypominające liście kukurydzy. Kordaity wytwarzały kwiatostany. Rosły na olbrzymim terenie który dziś rozbity jest na kilka kontynentów, nawiększe ich skupiska odkryto na terenie dzisiejszej Rosji, w okolicach Syberii. Ich tolerancja klimatyczna była olbrzymia, jednak dominowały na terenach półkuli północnej, było to ponad 200mln lat temu, a kontynenty ziemskie zlepione były wówczas w jeden wielki, rozciągający się od bieguna, do bieguna kontynent: Pangeę.


Kordaity pozostawiły bogatą spuściznę w postaci skamielin, uważa się je za przodków dzisiejszych drzew iglastych, chociaż żadna linia bezpośrednich potomków koradiatów nie przetrwała do dziś.


zobacz skamieniałe liście - www.geocraft.com

Natomiast rośliny o pokroju drzew istniały już wcześniej. Były to ogromne drzewiaste widłaki, skrzypowe (lepidofity), paprocie tworzące tzw. lasy karbońskie. Jednak w sensie botanicznym nie były to drzewa, lecz byliny. Roślinność ta odegrała bardzo ważną rolę, gdyż z niej głównie utworzyły się pokłady węgla.

galeria skamielin z Karbonu - museum.gov.ns.ca


Paprotniki kopalne:

Historia rozwoju drzew:
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics