Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Sierpień 19, 2017
REKLAMA
Ekologia

Stare drzewa w lasach

Kwiecień 02, 2013
Kobierzec wątrobowców i mchów rosnących na martwym drzewie
Wszystkie lasy, poza parkami narodowymi i rezerwatami przyrody, objęte są gospodarką leśną. Drzewa dożywają tam tylko wieku rębnego - tj. do około 100 lat. Natomiast średni wiek życia drzew to około 300-400 lat.

Brak w lesie starych i martwych drzew powoduje, że z lasu zostaje wyeliminowana ogromna liczba organizmów związanych z takimi właśnie drzewami. Z badań wynika, że z takimi właśnie drzewami związane jest ponad 50% pająków, 70% zaleszczotków, 30% lądowych ślimaków, fauna saprofagów i związanych z nimi drapieżników. Brak starych, dziuplastych drzew zmienia też szansę osiedlenia się wielu gatunków ptaków, nietoperzy, itd. Ma to negatywny wpływ na życie lasu, wpływa na brak stabilności całego ekosystemu, jakim jest las.


Obecnie leśnicy doceniają wagę problemu. Tworzone są kompleksy promocyjne, gdzie planuje się pozostawienie w lesie, do śmierci naturalnej, pewnej liczby starych drzew, oraz pozostawienie drzew martwych.

Martwe drzewa są miejscem życia wielu gatunków roślin i zwierząt. Są niezbędne dla stabilności ekosystemu, jakim jest las.
We współczesnych lasach, w wyniku gospodarki leśnej rosną tylko drzewa młode (do 100-120 lat). Brakuje drzew starych i martwych.
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Sierpień Pylenie: Drzewa nie zagrażają alergikom aż do stycznia. Pozostają rośliny zielne i grzyby.

Nie zapomnij: Nadszedł czas urlopów i upałów. Nie zapomnij o regularnym podlewaniu, ale także pracach "konserwacyjnych". Aby zachęcić róże do kwitnienia, zrywaj przekwitłe kwiaty (nie zostawiaj ich pod krzewami gdyż mogą się na nich rozwinąć grzyby). W sierpniu prześwietlamy czereśnie, wiśnie oraz krzewy owocowe (po zbiorach) oraz jabłonie i grusze (przed zbiorami owoców). Druga połowa miesiąca to czas na przesadzania drzew i krzewów, oraz sadzenie iglaków. Uważaj aby w upale nie przesuszyć korzeni. Możesz również wykonać letnie cięcie żywopłotów, ale nie jeśli panuje susza. Dziś Imieniny: Bolesław, Ludwik, Emilia
Znak Zodiaku: Lew
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics