Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Maj 30, 2017
REKLAMA
Wykorzystanie

Sadownictwo - definicja

Sierpień 15, 2013
Dział gospodarki zajmujący się produkcją owoców jadalnych w sadach (np. jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie), gajach (np. oliwki, drzewa cytrusowe), na plantacjach (np. porzeczki, truskawki); także nauka o hodowli i uprawie roślin sadowniczych. Wzmianki o uprawie drzew owocowych znajdują się już w najstarszych źródłach chińskich i egipskich. W wyżywieniu starożytnych ludów śródziemnomorskich ważną rolę odgrywały daktyle, oliwki, figi, winogrona i granaty; o spożywaniu owoców na terenie Polski świadczą nasiona znajdowane w wykopaliskach z okresu kamienia i brązu; we wczesnym średniowieczu dużą rolę w rozwoju sadownictwa odegrały zakony. Sadownictwo długi czas wchodziło w zakres rzemiosła ogrodniczego, rozwijającego się szczególnie pomyślnie w XVII i XVIII w. we Francji i Anglii, gdzie rozpowszechniły się sady drzew karłowatych, stosowano również różne sposoby szczepienia, cięcia i formowania koron drzew. Rozwój s. jako nauki rozpoczął się w 2 poł. XIX w.; dzięki poznaniu biologicznych podstaw krzyżowania roślin powstały liczne, nowe odmiany drzew owocowych; podjęto nauk. opracowanie m.in. doglebowego i dolistnego nawożenia drzew owocowych oraz regulowania procesów wzrostu i owocowania; 1913 powstał pierwszy w Europie instytut sadownictwa w East Malling (W. Brytania). W Polsce rozwój nauki s. nastąpił przed I wojną świat.; reprezentowali ją: J. Brzeziński, E. Jankowski, następnie W. Gorjaczkowski; W. Filewicz prowadził słynną stację doświadczalną w Sinołęce pod Mińskiem Mazowieckim; po II wojnie świat. nauka s. rozwija się we wszystkich wyższych uczelniach rolniczych.
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Maj Pylenie: Na początku miesiąca kończą pylenie topole i klony, a zaczyna i szybko przechodzi do maksimum dąb i sosna, w połowie maja kończy pylić brzoza, pod koniec miesiąca kończy dąb i wierzby.

Nie zapomnij: Maj to ostatni miesiąc na założenie ogródka ziołowego. Zaczynają też dawać się we znaki chwasty, więc konieczne jest już teraz częste pielenie, zarezerwuj sobie na nie czas. Nadszedł czas na wysadzenie pomidorów i ogórków i zbiór pierwszych plonów spod folii. Dziś Imieniny: Feliks, Ferdynand, Jan
Znak Zodiaku: Bliźnięta
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics