Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 24, 2018
REKLAMA
Felietony

Park w Gdańsku-Oliwie

Sierpień 30, 2002
Public domain (Autorka: Barbara Teszler, 2002)
Około 1760 roku wokół Pałacu Opatów w Oliwie powstał wspaniały ogród - park.

Park zaprojektowany pierwotnie przez Kazimierza Dębińskiego (tego samego, który założył park w Wilanowie) został udostępniony szerokim rzeszom społeczeństwa dopiero 100 lat później.Warto odwiedzić to miejsce, bo po wielu zmianach (na przestrzeni wieków kompleks zyskiwał części: francuską, angielską, grotę, kaskadę i palmiarnię) nadal jest to miejsce niezwykle urokliwe i spokojne, mimo iż otoczone dość ruchliwymi ulicami.

Dziś w Parku można podziwiać:
Pałac Opatów (zbudowany w latach 1754-56 dzięki opatowi Jackowi Rybińskiemu) w którym obecnie znajduje się Oddział Muzeum Narodowego.Znajdują się tu zbiory polskiej sztuki współczesnej, organizowane są wystawy, zazwyczaj poświęcone malarstwu, więcej informacji na stronach Muzeum.
Francuska część Parku, jest częścią najstarszą, charakteryzującą się prostymi kształtami alej i rabat, strzyżonymi żywopłotami regularnymi kształtami koron drzew. W tej części kiedyś znajdował się krzewowy labirynt.
Kolejny właściciel Pałacu i ogrodów go otaczających sprowadził do Gdańska Jana Salzmanna, który zaprojektował część parku angielską. Tutaj nie znajdziemy już regularności starej części Parku. Zerwano ze strzyżeniem drzew i krzewów, wszystkie rośliny wyglądają bardzo naturalnie. Z tego okresu pozostały wszelkie atrakcje wodne: wodospady, sadzawki, kaskady. Niestety nie dotrwały do naszych czasów figurki bożków, zwierząt, pawiloniki i altanki, a szkoda.

Właśnie w czasach pracy Salzmanna otwarto ogród dla ludności miasta. Sprowadzono wtedy do Parku Oliwskiego gatunki drzew i krzewów z innych niż nasza, stref klimatycznych tworząc niesamowity zbiór, zabytkowych już dziś: miłorzębów, mamutowców, cisów itd.
Od 1946 Park w Oliwie należy do grupy obiektów chronionych, natomiast w setną rocznicę śmierci Adama Mickiewicza (1955) nadano mu imię wieszcza.

Na terenie Parku znajdziemy następujące rośliny chronione (na podst. Wykazu obszarów i obiektów przyrodniczych prawnie chronionych):
Wiąz z kwitnącym bluszczemwysokość: 30 m, obwód: 420 cm, wiek: ok. 200 lat
Cyprysik Lawsonawysokość: 22 m, obwód: 212 cm
Magnolia drzewiastawysokość: 14 m, obwód: 212 cm
Żywotnik olbrzymiwysokość: 15 m, obwód: 163 cm
Miłorząb dwuklapowywysokość: 20 m, obwód: 201 cm
Modrzew europejskiwysokość: 27 m, obwód: 303 cm
Sosna wejmutkawysokość: 19 m, obwód: 255 cm
Magnolia drzewiastawysokość: 19 m, obwód: 271 cm
Grujecznik japoński - 3 pniewysokość: 25 m, obwód: 168, 189, 158 cm
Grupa drzew:
żywotnik olbrzymiwysokość/obwód: 23 m/219 cm
cisy drzewiaste - 2 sztwysokość/obwód: 13 m, 13 m/148 cm, 104 cm
cyprysik nutkajskiwysokość/obwód: 18 m/143 cmKOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Józefa, Bogurad, Sergiusz
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics