Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 19, 2018
REKLAMA
Przycinanie

Thuja Brabant - przycinanie

Kwiecień 28, 2015
Creative CommonsBy Athantor (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons (, Northern Whitecedar var. Brabant (Thuja occidentalis 'Brabant') / Żywotnik zachodni odm. Brabant (Thuja occidentalis 'Brabant'))
Żywotnik zachodni odm.Brabant (Thuja occidentalis Brabant) jest jednym z najsilniej rosnących żywotników.
Bardzo dobra na żywopłoty cięte. Wymaga jednak cięcia przynajmniej raz w roku a najlepiej dwukrotnie (wiosną oraz na przełomie lipca i sierpnia).
Nie cięta może dorastać nawet do 10 metrów wysokości i odpowiednio szeroko. Nie cięta w żywopłocie będzie rzadka (brzydka).
Posadzone cztery lata temu krzewy z sadzonek standardowych ( wysokość około 60 cm, w pojemnikach 3 litrowych) powinny mieć obecnie około 2,5 metra wysokości. Należało je ciąć przynajmniej co roku z boków i z góry. Nie byłyby przez to specjalnie niższe ale zdecydowanie gęste i ładne.
Niestety sprzedawca nie najlepiej doradził. Można sobie "darować" cięcie w pierwszych latach po posadzeniu innych słabiej rosnących żywotników (np.Smaragd, Holmstrup, Sunkist itp) ale nie Brabant.
Co teraz zrobić z tymi posadzonymi cztery lata temu Brabantami? Nasza rada: ciąć, ciąć,ciąć! Wiosną skrócić wszystkie boczne pędy o około 1/3 oraz przyciąć wierzchołki o około 20 cm.
Trudno nam wskazać szczegółowo sposób cięcia, gdyż nie widzimy tych roślin (wyobrażamy sobie je tylko).
Proponujemy zasięgnąć na miejscu porady od fachowców.
Jest takie powiedzenie ogrodnicze:"Silniej cięte, silniej rośnie" - (no byle nie przesadzić).
Zasady i sposoby cięcia drzew i krzewów ozdobnych można znaleźć w ogólnie dostępnej literaturze ogrodniczej oraz czasopismach (np. "Kwietnik").
A i A Kurowscy - PINUS
http://www.pinus.net.pl
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Arnold, Konrad, Barbacy
Znak Zodiaku: Wodnik
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics