Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Maj 24, 2017
REKLAMA
Ogrodnictwo

Paulownia tomentosa - warunki uprawy w Polsce

Maj 08, 2015
Creative CommonsEnglish: Royal Empress Tree blossoms along Federal City Road in Ewing, New Jersey, autor: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Famartin. (This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.)
Paulownia puszysta - czyli Paulownia tometosa pochodzi z okolic trochę cieplejszych od naszych. Z tego co mi
wiadomo [też hoduję - dopiero drugi rok], mimo okrycia na zimę lubią przemarzać. Ale odbijają z korzeni. Starsze
drzewa może by się uchowały - widziałem piękne, kwitnące okazy w Ogrodzie Botanicznym Berlin-Dahlem. W Polsce
trafiają się gdzieniegdzie w kolekcjach dendrologicznych, ale rokowania są raczej niezbyt pomyślne.
Tym niemniej, przy należytych staraniach, zwłaszcza większe drzewka mają szanse wytrzymania w niektórych
okolicach.Najlepsze warunki miałaby na zachodzie i północy kraju.
Adam Łapott

To piękne drzewo egzotyczne wydaje mi się,że ma szanse przetrwania polskich zim,gdyż ładne kwitnące okazy tego drzewa widziałem w 2004 r.w arboretum w Wojsławicach (posadzona w 1989 r.), w ogrodach botanicznych we Wrocławiu (miejsca zaciszne,starsze okazy), Krakowie (przy szklarniach,osłonięta przed wiatrem) i Powsinie(otwarta przestrzeń, w pobliżu kasy biletowej, nie wiem czy kwitła).

Osobiście mam w dużej donicy czteroletnią paulownię wys. 120 cm. którą na zimę przechowuję w pomieszczeniu nieogrzewanym (temp. spada zimą do -4 C i przemarzają zielone niezdrewniałe pędy) jeszcze nie kwitła. Słyszałem, że podobnież kwitną już 7 letnie.Z moich doświadczeń jednoroczne siewki wsadzone w grunt przemarzają przez zimę całkowicie, natomiast dwuletnie przemarzają do powierzchni ziemi(sadziłem w lesie na polanie przykryte mchem przetrzymały mróz -25.2 C, podczas gdy na otwartej przestrzeni,na polu przemarzły wszystkie łącznie z korzeniami), ale następnego roku dają odrosty w maju/czerwcu. Wydaje mi się że w grunt można sadzić dobrze zdrewniałe 5-letnie siewki w miejscu suchym osłoniętym od zimnych wiatrów i żyznej glebie gdzie pędy drewnieją i są odporniejsze na przemarzanie.Podlewanie siewek w doniczkach należy ograniczyć już w sierpniu.Po lipcowych ulewach w stojąca dwa dni woda w nieprzepuszczalnych doniczkach powodowała, że siewki ginęły.

W 2003 r.we wrześniu wsadziłem na działce dwuletnią siwkę w dół 1m gł. i 1m śr. wypełniony ziemią kompostową i torfem. Siewkę przykryłem liśćmi, ale przemarzła do powierzchni ziemi.W maju 2004 r. puściła odrosty z których zostawiłem tylko jeden.W październiku drzewko miało 80cm wys. i ok. 2cm śr. i zdrewniałe do 2/3 wys.,duże liście do 42 cm dł. i szer..W listopadzie ociepliłem ją liśćmi i obwiązałem workiem foliwym.Na to wszystko położyłem starą dębową beczkę i czekam jak przetrwa tą zimę.

Literatura:
1.J.Hrynkiewicz-Sudnik, i in. "Rozmnażanie drzew i krzewów liścistych" cz. 3, str. 400-401
2.Wiadomości botaniczne, 1968 r.,t.12,z.4 (Maria Górska - "Paulownia puszysta w poznańskim ogrodzie botanicznym")
3. Wiadomości botaniczne, 1960 r.,t.4,(Stefan Zan - "Próby Zaaklimatyzowania Paulownia tomentosa w ogrodzie botanicznym UW")Biuletyn Ogr. Bot.
4. Bartels A. "Rozmnażanie drzew i krzewów ozdobnych" str.15,44,54,62,144,290
5.Hanna i Tomasz Nowakowie "Arboretum w Wojsławicach" CD-ROM, Wrocław 2003r.

FAŁDEK z Kielc

Kilka okazów paulowni rośnie (z powodzeniem) przed szczecińskim Seminarium Duchownym oraz na dziedzińcu tegoż seminarium. Drzewa są widoczne z ulicy szczególnie w czasie kwitnienia.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani dysponuję dobrej jakości zdjęciami tych drzew.
piomac
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Maj Pylenie: Na początku miesiąca kończą pylenie topole i klony, a zaczyna i szybko przechodzi do maksimum dąb i sosna, w połowie maja kończy pylić brzoza, pod koniec miesiąca kończy dąb i wierzby.

Nie zapomnij: Maj to ostatni miesiąc na założenie ogródka ziołowego. Zaczynają też dawać się we znaki chwasty, więc konieczne jest już teraz częste pielenie, zarezerwuj sobie na nie czas. Nadszedł czas na wysadzenie pomidorów i ogórków i zbiór pierwszych plonów spod folii. Dziś Imieniny: Maria, Wincenty, Milena Europejski Dzień Parków Narodowych
Znak Zodiaku: Bliźnięta
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics