Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Sierpień 18, 2017
REKLAMA
Choroby i szkodniki

Sosna - brązowienie igieł

Maj 08, 2015
Dwa lata temu posadziłem 4 sosny na swojej działce. Po zimie igły są na końcach w 1/4 zbrązowiałe. Oglądałem sosny u sąsiada i jego sosny mają igły całe zielone. Czy jest to jakaś choroba i jak z nią walczyć.
Pyta: Jacek

Proszę dokładnie porównać warunki w jakich rosną sosny Pański i sąsiada, najczęściej bowiem takie objawy są powodowane przez przemarznięcie, lub przemoczenie roślin. Być może na Pańskiej działce zimą bardziej wieje?
Drugim powodem może być niestety atak jakiegoś grzyba i nie jest tu pocieszeniem że sosny sąsiada są w porządku - być może kupił je w innej szkółce i nie są jeszcze zarażone. Rozpoznanie zależy od rodzaju tych zmian, czy zamierają tyko igły na młodych pędach, czy na całej wysokości drzew? Jakie jest gatunek Pańskich sosenek, niektóre bowiem są bardziej wrażliwe na pewnego rodzaju grzyby. Czy zamieraniu igieł towarzyszy jakiś nalot, czy też igły są czyste?
Proszę wybrać się z tymi informacjami do jakiejś dobrej firmy oferującej środki zwalczania grzybów - nawet jeśli roślina została przemrożona, wówczas stosuje się fungicydy zapobiegawczo, ponieważ tak osłabione rośliny bardzo łatwo padają ofiarą grzybów lub pasożytów.
Barbara Teszler - Leksykon Drzewa i Krzewy
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Sierpień Pylenie: Drzewa nie zagrażają alergikom aż do stycznia. Pozostają rośliny zielne i grzyby.

Nie zapomnij: Nadszedł czas urlopów i upałów. Nie zapomnij o regularnym podlewaniu, ale także pracach "konserwacyjnych". Aby zachęcić róże do kwitnienia, zrywaj przekwitłe kwiaty (nie zostawiaj ich pod krzewami gdyż mogą się na nich rozwinąć grzyby). W sierpniu prześwietlamy czereśnie, wiśnie oraz krzewy owocowe (po zbiorach) oraz jabłonie i grusze (przed zbiorami owoców). Druga połowa miesiąca to czas na przesadzania drzew i krzewów, oraz sadzenie iglaków. Uważaj aby w upale nie przesuszyć korzeni. Możesz również wykonać letnie cięcie żywopłotów, ale nie jeśli panuje susza. Dziś Imieniny: Klara, Ilona, Tacjana
Znak Zodiaku: Lew
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics