Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Kwiecień 29, 2017
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

Herbata chińska (Camellia sinensis)

Wrzesień 17, 2013
Źródło: Koehler Medicinal-Plants 1887 (Plik jest własnością publiczną w państwach i na obszarach, gdzie prawo autorskie wygasa 80 lat po śmierci autora.)
Opis ogólny
Camellia sinensis pochodzi z Azji południowo-wschodniej i to nie z terenu Chin. Obecnie herbata hodowana na całym świecie w obszarach o sprzyjających warunkach klimatycznych.
Jest to zimozielony, niski krzew osiągający 3 metry wysokości.

Kwiaty
Biało-żółte, o średnicy 2,5–10 cm, siedmio-, ośmio-, dwunastopłatkowe.
Zakwitają wiosną i zimą.

Owoce
Sucha torebka, zawierająca jeden, częściej kilka nasion. Nasiona mogą być wykorzystywane do pozyskiwania olejku herbacianego, ale nie jest to popularny w kosmetyce tea tree oil (ten pozyskuje sie z innej rośliny)!!!

Liście
Długości 4–15 cm i szerokości 2–5 cm. Młode liście jasnozielone, pokryte białym meszkiem od spodu. Stare gładkie, ciemnozielone.

Wygląd zimowy
Roślina zimozielona.

Wymagania
Jak w klimacie tropikalnym lub subtropikalnym

Zastosowania
Liście zawierają ok. 4% kofeiny (wolno przenikającej do krwi, zwanej teiną), garbniki, fluor, żelazo, sód, wapń, potas, cynk; witaminy - A, B1, B2, C, E, K.
Znane i wykorzystywane są rośliny w trzech odmianach: chińskiej (Camellia sinensis var. sinensis), assamskiej(Camellia sinensis var. assamica) oraz kambodżańskiej(Camellia sinensis var. parvifolia).
W zależności od wieku liścia zmienia się jego skład, w związku z czym pozyskane herbaty zalicza się do różnych rodzajów także ze względu na okres zbiorów nie tylko odmianę rośliny. Zazwyczaj zbiera się pączek i dwa poniższe liście.
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Kwiecień Pylenie: Pylenie topoli, grabów, jesionów i wierzb osiągną maksimum, zacznie pylić brzoza, a wraz z końcem miesiąca jej pylenie osiągnie maksimum. Nadal pyli klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Czas na przesadzenie z doniczek cebuli, szczypiorku i ziół. Jeśli pogoda dopisuje można zaczynać wysiew kwiatów i zakładanie rabatki z bylinami. Dziś Imieniny: Hugo, Bogusław, Robert
Znak Zodiaku: Byk
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics