Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 21, 2018
REKLAMA
Felietony

Jak oczyszczamy wodę i glebę drzewami?

Styczeń 18, 2005
Phytoremediation który swobodnie można przetłumaczyć na język polski jako: Fitoremediacja (fito- od gr. phytón roślina, ang remedy - środek zaradczy, lek), jest terminem stosunkowo nowym.

Jest to dział bioremediacji, która zajmuje się oczyszczaniem środowiaska naturalnego za pomocą... środowiska naturalnego ;) a konkretnie jego żywej części.
Fitoremediacja, to po prostu termin techniczny na radzenie sobie z problemami zanieczyszczenia środowiska za pomocą roślin.

Niektóre rośliny jak się okazuje mają naturalną "umiejętność" ekstrakcji substancji szkodliwych z wody, gleby, lub powietrza.
Za pomocą na przykład pomidorów, tobołków (chwasty popularne także na naszych łąkach), ale także z użyciem ogromnych "fabryk zieleni", jakimi są drzewa, można usunąć ze środowiska takie składniki, jak arsen, cynk, nikiel, uran itp.

Ciekawostką dla wszystkich "niechętnych" inżynierii genetycznej może być fakt, że pomaga ona zwiększać naturalne tendencje roślin, do przyswajania szkodliwych substancji. Zdarza się, że na jakimś terenie z powodów klimatycznych nie może rosnąć roślina posiadająca porządane właściwości. Z pomocą może nadejść wówczas właśnie inżynieria genetyczna, która poprzez odpowiednie modyfikacje genomu roślin typowych dla danego terenu umożliwi im "nauczenie" się przyswajania konkretnych zanieczyszczeń.

Jak to działa?
Otóż oczyszczanie środowiska może zachodzić poprzez:

 • składowanie przez roślinę szkodliwych substancji w korzeniach, liściach i łodygach. (Brzmi znajomo? oczywiście! tak działają lasy, którymi obsadza się drogi i zakłady przemysłowe),
 • przetwarzanie bardziej szkodliwych substancji, w wyniku procesów zachodzących w roślinach, w mniej szkodliwe,
 • przenoszenie, podczas "oddychania" rośliny, zanieczyszczeń z gleby lub wody w powietrze (o dziwo stamtąd często łatwiej usunąć zanieczyszczenia innymi metodami)
 • także organizmy (bakterie, owady) żyjące w pobliżu roślin, np. przy ich korzeniach mogą spełniać rolę fitoremediatorów.

Na mikroskalę większość z nas stosuje fitoremediację w domach licząc na oczyszczające właściwosci roślin doniczkowych. Okazuje się, że jest to postępowanie słuszne.
Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, rośliny doniczkowe mogą skutecznie usuwać tlenek i dwutlenek węgla, gaz, formaldechydy i sporo innych szkodliwych substancji powstających np. przy spalaniu drewna, węgla itp.
Np. z raportu Uniwersytetu Floryda wynika, że pewne rośliny doniczkowe po 24 godzinach usunęły 96% CO i 99% NO2.

Interesujące fakty:

 • Uznawane powszechnie za chwasty topole okazują się ważnymi fitoremediatorami zanieczyszczeń chemicznych,
  Niektóre brzozy potrafią skutecznie usuwać z gleby ołów i inne metale ciężkie,
 • Odpowiednio zmutowane wierzby potrafią usunąć z gleby kadm ("pracując" taka wierzby potrafi usunąć z gleby nagromadzone przez 100 lat zanieczyszcenia pochodzące z nawozów sztucznych),
 • Podobno w oczyszczaniu okolic Czernobyla pomagają słoneczniki,
 • Drzewa mogą usuwać zanieczyszczenia pokolejowe, ropopochodne, węglopochodne, zanieczyszczenia komunikacyjne (metale ciężkie) itd...

Typy i zakresy fitoremediacji:

 • Fitoekstrakcja (Phytoextraction) - pochłanianie i składowanie substancji przez rośliny, z następującym potem usunięciem roślin,
 • Fitostabilizacja (Phytostabilisation) - zmniejszanie szybkości tranferu substancji,
 • Fitostymulacja (Phytostimulation) - Przyspieszanie prędkości przekształceń mikrobiotycznych zanieczyszczeń,
 • Fitotransformacja (Phytotransformation) - pochłanianie i przemiana szkodliwych substancji przez roślinę,
 • Fitowolatyzacja (Phytovolatilization) - Usuwanie zanieczyszczeń z gleby lub wody oraz uwalnianie ich w powietrze, najlepiej po uprzedniej fitotransforamcji,
 • Ryzofiltracja (Rhizofiltration) - Usunięcie metali toksycznych z wody.


KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics