Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Czerwiec 27, 2017
REKLAMA
Leśnictwo

Czy mamutowiec może stanowić ryzyko dla obcego ekosystemu?

Kwiecień 29, 2015
Mam zamiar wyhodować mamutowca. Czy jeśli posadzę go w lesie, na łące lub w innym miejscu tego typu (gdzie przyroda rządzi sie własnymi prawami), istnieje ryzyko skrzywdzenia lokalnego ekosystemu? Mam tu na myśli niekontrolowane rozpowszechnienie itp.
milen

Jedno, czy parę drzew nie powinno stanowić zagrożenia - zwłaszcza, że w naszych warunkach klimatycznych u mamutowca raczej nie występuje samosiew [nasiona przemarzają zimą]. W kilku parkach i ogrodach botanicznych drzewa te rosną [z różnym skutkiem - nie są w pełni odporne na nasze mrozy] - nie wiem, czy są stosowane próby obsadzania większych powierzchni [może w Wirtach?]. Drugą sprawa jest wyhodowanie sadzonek - mamutowiec jest bardzo podatny w młodości na choroby grzybowe [zgorzel siewek itp.]. Nawet największy mamutowiec w Polsce, który rósł w Glinnej padł zmożony mrozem i opieńką. Żeby drzewko przetrwało w warunkach naturalnych - trzeba wysadzać dość spore [moim zdaniem nie mniejsze niż 1,5-2 m], a wyhodowanie takiego z nasion to zajęcie na 8-10 lat.
Życzę powodzenia w uprawie,
Adam Łapott
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Czerwiec Pylenie: Pylą sosny, zaczynają pylić lipy.

Nie zapomnij: W czerwcu nadchodzi czas na letnie przycinanie i formowanie koron młodych drzew. Można przerzedzić maliny i jeżyny, a na późnych odmianach wiśni i czereśni powiesić pułapki lepowe. W tym miesiącu zbierzemu już pierwsze plony z wczesnych odmian czereśni, porzeczek i agrestu. Nie zapominajmy o regularnym pieleniu i ściółkowaniu ziemi pod drzewami i krzewami. Czerwiec jest pierwszym z naprawdę ciepłych miesięcy, trzeba więc pamiętać o podlewaniu ogrodu i zraszaniu roślin. Dziś
Znak Zodiaku: Rak
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics