Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Sierpień 17, 2017
REKLAMA
Naj...

Najdziwniejsze owoce świata - Myrciaria cauliflora

Czerwiec 27, 2014
Myrciaria cauliflora (autorstwa Bruno.karklis - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons)
Myrciaria cauliflora (lub Plinia cauliflora) w Brazylii, a dokładniej w regionie Minas Gerais, z którego pochodzi, zwana Jabuticabą, jest kolejną niesamowita rosliną z jadalnymi owocami i nietypowym umiejscowieniem tychże - na pniu drzewa!

Ta myricaria hodowana właśnie ze względu na owoce, 3-4 centymetrowe jagody o grubej, ciemno purpurowej skórce okrywającej biały, lub biało różowy miąższ. Owoce są w Brazylii równie popularne jak winogrona w Europie, ale ze względu na fakt, że mają niesamowice krótki czas przydatności do spozycia (fermentują już 3-4 dni po zebraniu) praktycznie nie da się ich kupić nigdzie indziej! A szkoda, bo zawierają kilka antyoksydantów, czynikków przeciwzapalnych i nawet przeciw rakowych, z których jabotikabina jest unikalna dla tego drzewa.

Poza ciepłym klimatem Brazylii drzewo to rośnie bardzo powoli dlatego nie jest uprawiane na północnej półkuli.
Ale jest ono bardzo popularnym kultywarem na bonsai.

"Flor de jaboticaba (Myrciaria cauliflora) CASA de mamâ, Sao Paulo" by mauroguanandi - originally posted to Flickr as flor de jaboticaba (Myrciaria cauliflora) CASA de mamâ, Sao Paulo. Licensed under CC BY 2.0 via Wikimedia Commons.

"Myrciaria cauliflora" by Oeropium - Own work. Licensed under CC BY 3.0 via Wikimedia Commons.

"Japoticabeira" by Gilberto Santa Rosa - originally posted to Flickr as Olha pra cima!. Licensed under CC BY 2.0 via Wikimedia Commons.

"Jabuticaba fruto" by Alexandre CampolinaCampola - Own work. Licensed under CC BY 3.0 via Wikimedia Commons.
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Sierpień Pylenie: Drzewa nie zagrażają alergikom aż do stycznia. Pozostają rośliny zielne i grzyby.

Nie zapomnij: Nadszedł czas urlopów i upałów. Nie zapomnij o regularnym podlewaniu, ale także pracach "konserwacyjnych". Aby zachęcić róże do kwitnienia, zrywaj przekwitłe kwiaty (nie zostawiaj ich pod krzewami gdyż mogą się na nich rozwinąć grzyby). W sierpniu prześwietlamy czereśnie, wiśnie oraz krzewy owocowe (po zbiorach) oraz jabłonie i grusze (przed zbiorami owoców). Druga połowa miesiąca to czas na przesadzania drzew i krzewów, oraz sadzenie iglaków. Uważaj aby w upale nie przesuszyć korzeni. Możesz również wykonać letnie cięcie żywopłotów, ale nie jeśli panuje susza. Dziś Imieniny: Bertram, Jacek, Miron
Znak Zodiaku: Lew
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics