Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 19, 2018
REKLAMA
Naj...

Najbardziej samotne drzewo świata

Kwiecień 29, 2015
Creative CommonsArbre du Ténéré in 1961, autor: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Dake~commonswiki. (This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Unported license.)
Drzewo z Ténéré, czyli akacja rosnąca prze kilkadziesiąt lat na Saharze, było uważane za najbardziej odosobnione drzewo świata. Otaczone pustynią w promieniu 400km, w pełni zasługiwało na ten tytuł.

Akacja ta należała do niegdyś bujnych zarośli akacjowych porastających ten region, ale postępujące wysychanie przyczyniło się do zniszczenia wszystkich pozostałych drzew.

Michel Lesourd, z central des affaires sahariennes, pisał w maju 1939:

Aby uwierzyć w istnienie tego drzewa, trzeba je zobaczyć. Jaki sekret skrywa? Jak to możliwe, że przetrwało wszystkie te wielbłądy tratujące ziemię wokół? Jakim cudem zagubione wielbłądy azalai nie zjadają jego liści i kolców? Dlaczego tuaregowie wiodący karawany z solą nie obcinają jego gałęzy by podsycić ogień pod gotującą się herbatą? Jedyną odpowiedzią jest, że drzewo to stanowi taboo.
Istnieje pewien przesąd, swoisty zakaz plemienny, który jest zawsze przestrzegany. Każdego roku azalai zbierają się pod tym drzewem zanim przekroczą Ténéré. Akacja stała się żywą latarnią; jest pierwszym i ostatnim drogowaskazem dla azalai opuszczających Agadez do Bilmy, lub wracających tą drogą.


* Azalai to okresowe karawany z solą, przemierzające drogę między Timbuktu a kopalnią soli w Taoudenni.

Jak głosi historia, azalię tę przewrócił pijany kierowca uderzając w nią ciężarówką. Stało się to w 1973r.

Teraz w jej miejscu stoi pomnik upamiętniający to wyjątkowe drzewo.

na podstawie: wikipedia
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Arnold, Konrad, Barbacy
Znak Zodiaku: Wodnik
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics