Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 22, 2018
REKLAMA
Historia

Historia systematyki

Maj 13, 2014
Klasyfikacja

Aby wygodnie posługiwać się, przeglądać lub nawigować po dużym zbiorze informacji potrzebny jest jakiś system jego opisu. Tak jak samochody można klasyfikować według marki i modelu, a książki zgodnie z rokiem wydania, wydawcą, autorem i tytułem, tak w przypadku całego świata biologicznego niezbędny jest odpowiedni system, aby ułatwić zrozumienie i powiązania pomiędzy jego elementami. Ten system klasyfikacji biologicznej nazywa się SYSTEMATYKĄ.

Oczywiście klasyfikacji organizmów można dokonywać na różne sposoby. Znany jest nam wszystkim podział na zwierzęta wodne i lądowe. Nie jest on jednak bardzo pomocny w rozpoznawaniu zwierząt, dlatego nazywa się go podziałem sztucznym.

Taksonomia

Nauką która dostarcza konkretnych informacji jak klasyfikować (nie tylko w biologii), podaje metody i zasady jest TAKSONOMIA.

Dzieli się ją na dwie gałęzie: taksonomię fenetyczną i taksonomię filogenetyczną.

Pierwsza zajmuje się klasyfikacją obiektów ze względu na podobieństwo (ma zastosowanie na przykład w medycynie, ale i w biologii, właśnie do tworzenia wspomnianych już podziałów sztucznych)

Druga natomiast klasyfikuje obiekty ze względu na pokrewieństwo (ta właśnie ma największe znaczenie w biologii, ale służy także do systematyzowania np. języków)

Systematyka

Systematyka organizmów żywych powszechnie uznawana za podstawowy podział naturalny (w odróżnieniu od podziałów sztucznych) opiera się na taksonomii filogenetycznej, dlatego bywa nazywana SYSTEMATYKĄ FILOGENETYCZNĄ.

Metody i nauki używane do tworzenia systematyki zmieniały się z czasem, ale obecnie przyjęty system zakłada istnienie DRZEWA FILOGENETYCZNEGO (Drzewa ewolucyjnego, Drzewa życia) i na nim głównie opiera układ taksonów w systematyce.

Karol Linneusz, Carolus Linnaeus, Carl von Linné (1707-1778), był szwedzkim botanikiem. Do dziś uważa się go za ojca systematyki, ponieważ opracował on system klasyfikacji organizmów na którym, bazują wszystkie współczesne systemy.
Linnaeus opracował system w którym wykorzystał łacinę jako podstawę do nadawania dwuczłonowych (lub więcej) nazw każdemu gatunkowi (nazewnictwo binominalne, nomenklatura dwuimienna), dziś często używa się tej nomenklatury z dodaniem skrótu od nazwiska odkrywcy gatunku, np. Prunus avium L. czyli Wiśnia ptasia a na końcu L. od Linnaeus.


Przykłady systemów klasyfikacyjnych w historii:

podział tradycyjny:
Królestwo Animalia
Królestwo Plantae

3 Królestwa: system Haeckela (1894)
Królestwo Protists
nietypowe protists
Protozoa
Protophyta
Królestwo Rośliny
Królestwo Zwierzęta

system Copelanda: 4 Królestwa (1956)
Królestwo Mychota
Królestwo Protoctista
Królestwo Plantae
Królestwo Animalia

poprawka Whittakera: 5 Królestw (1969)
Królestwo Monera
Królestwo Protista
Królestwo Plantae
Królestwo Fungi
Królestwo Animalia

propozycja Margulisa: 2 domeny, 5 królestw (1988-1996)
Prokarya
Bacteria
Eukarya
Protoctista
Fungi
Plantae
Animalia
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Małgorzata, Marwald, Konkordia
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics