Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 24, 2018
REKLAMA
Budowa

Anatomia: DREWNO, ksylem (pień i konary drzew)

Kwiecień 01, 2013
Złożona tkanka roślin naczyniowych, zbudowana z elementów przewodzących wodę i sole mineralne, (naczynia i cewki), wzmacniających (włókna drzewne, cewki włókniste) i spichrzowych (miękisz drzewny); drewno wtórne zwane jest też d. technicznym.

zobacz też: Drewno - definicja przemysłowa


Kliknij aby zobaczyć powiększenie


Jak widać na wycinku pnia sosny tkanki drzewa układają się w warstwy.
Każda warstwa pełni inna rolę, podział jest jednak dobrze widoczny. Znajomość funkcji poszczególnych warstw jest konieczna np. podczas zabiegów chirurgicznych dokonywanych na drzewach.
Warstwę zewnętrzną stanowi kora (korowina), jest to martwa tkanka ochronna, można ją porównać do naskórka lub skóry, chroni ona przed utratą wody, szkodnikami, grzybami itp.
Pod nią znajduje się łyko. Jest to warstwa przewodząca wytworzony w liściach pokarm (związki organiczne) do wszystkich części rośliny. Łyko stanowi także magazyn pokarmowy.
Kolejną warstwą jest miazga. Miazga jest już żywą tkanką i to dzięki niej drzewo przyrasta na grubość. W ciągu roku komórki miazgi dzielą się i powstają z nich: nowa warstwa miazgi oraz drewno wczesne i późne które to właśnie tworzy tzw. słoje, czyli granice przyrostu rocznego.
Wewnątrz drzewa, za miazgą znajdują się właśnie zbudowane wcześniej warstwy drewna. Jasne drewno wczesne, tzw. biel, służy do przewodzenia wody, natomiast ciemny - twardziel - jest szkieletem konstrukcyjnym drzewa i stanowi jego podporę.

zobacz też: Morfologia: DREWNO, ksylem (pień i konary drzew)
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Józefa, Bogurad, Sergiusz
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics