Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 24, 2018
REKLAMA
Ogrodnictwo

Sadzenie thui w gorącym klimacie

Kwiecień 29, 2015
Witam serdecznie.
Bogu dzięki, ze Was znalazłam. Jesteście super. Nadaliście sens temu mojemu ogrodowi i domkowi zresztą tez. Ale do rzeczy.
Mieszkam w środkowej Florydzie przy zatoce meksykańskiej. Temperatura już jest około 23 stopni C. Mam wielka ochotę zasadzić sobie thuje green giant i chce zapytać Was (i tylko was posłucham) czy nie jest za ciepło na sadzenie. Czy ostre słońce nie zaszkodzi. Lato zapowiada się gorące ale upały zaczną się za jakieś dwa miesiące. Jedni mówią, ze gleba super i sadzić a drudzy, ze słońce mi te tuje spali - tym bardziej, ze to male drzewka będą (około 20cm). Proszę o odpowiedz każdy dzień jest ważny, bo będzie coraz cieplej.
Z góry dziękuję.
Kinga

Zapewne chodzi Pani o gatunek Thuja occidentalis "Little Giant" odmianę o pokroju kulistym osiągającą po 10 latach średnicę 1,2m W zasadzie nie powinno być problemów z tym gatunkiem w takich warunkach klimatycznych, jeżeli będzie regularnie podlewany i pielęgnowany, ponieważ ma płytki system korzeniowy. Ten gatunek jedynie nie znosi wysuszających zimowych wiatrów, ale tego to nie dotyczy w tamtych warunkach. Ważne aby gleba była żyzna i zasobna w składniki pokarmowe a więc nawożona. Jeżeli obawia się Pani czy przyjęcie się tej odmiany w Pani ogrodzie zakończy się sukcesem proponuję na początek posadzić 2-3 sztuki i to sprawdzić.
Iwona Huminiecka - Architekt Krajobrazu

Żywotnik – Thuja ‘Green Giant’, to silnie rosnący klon [mieszaniec] Thuja standishii x plicata. Według opinii U.S. National Arboretum nadaje się do uprawy w strefach 5-7, choć inne źródła podają 4-9. Z tego, co mi wiadomo, na Florydzie występują w większości strefy 8-10. Japońska Thuja standishii aklimatyzuje się w strefie 7, Thuja plicata sięga swoim zasięgiem do północnych obszarów Kalifornii.
Chyba nie pozostaje nic innego jak zaeksperymentować – zwłaszcza, że nasze doświadczenia są całkiem różne. U nas tej [dość ciepłej zimy] temperatura dochodziła do -20° C [-10° F], a na Florydzie rzadko trafiają się temperatury niższe niż +25° F [-6,5° C], i to zależy w jakiej okolicy.
A może zasadzić coś lepiej przystosowanego – cyprysiki [Atlantic White-Cedar], jałowce [Southern Redcedar, Ekstern Redcedar], czy czwórczaka [Floryda Torreya].
Swoja drogą żywotnik olbrzymi – Thuja plicata, to również ‘Redcedar’ tyle, że ‘Western’ – jak ci biedni Amerykanie nie pogubią się w tym nazewnictwie?
Życzę sukcesów w uprawie i pozdrawiam,
Adam Łapott
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Józefa, Bogurad, Sergiusz
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics