Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 21, 2018
REKLAMA
Felietony

Przycinanie drzew i krzewów - porady ogólne

Sierpień 18, 2010
Giardino Giusti, Verona (photo by Spencer Wright)
Każdy chce by jego ogród, albo żywopłot prezentował się jak najlepiej. Regularne przycinanie drzew i krzewów jest podstawowym zabiegiem zapewniającym nie tylko przyjemny dla oka wygląd ale także ochronę przed szkodnikami.

Nawet jeśli Twój ogród to wymagająca wielu zabiegów hodowla przeróżnych drzew, krzewów i krzewinek, wszystko co, przy prawidłowym używaniu, wystarczy Ci do regularnego przycinania to para dobrych nożyc ogrodniczych, sekator albo nóż do gałęzi i elektryczna podkaszarka do żywopłotów inaczej zwana też piłką do żywopłotów, albo elektrycznymi nożycami do żywopłotów.


Krzewy które poddają się formowaniu, a z których można tworzyć małe dzieła sztuki takie jak ligustr pospolity albo bukszpan wieczniezielony, czy iglaki z rodziny cyprysowatych należy przycinać regularnie, aby zachowały kształt. Rośliny o mniej uregulowanych kształtach, albo te które zamierzamy hodować w sposób "naturalny", przycina się głównie po to by usunąć stare gałęzie, uschnięte lub przemarznięte pędy lub w celu spowolnienia ich wzrostu. Należy zwracać przy tym szczególną uwagę na pędy z kwiatami oraz generalnie rośliny których głównym walorem ozdobnym są kwiaty i owoce. Zbyt częste ich przycinanie może spowodować, że będą kwitły mniej obficie, całą energię wydatkując na odbudowę pędów i ulistnienia. Na przykład złotokap niezbyt dobrze znosi przycinanie. Robi się to tylko raz do roku (w okolicach końca kwietnia, początku maja).

W przypadku wielu roślin cięcie na jesieni, albo tuż przed zimą sprawi, że wiosenny przyrost stanowić będą głownie młode, kwitnące pędy.


Rośliny wieczniezielone, oraz te o wielkich i dekoracyjnych liściach przycina się sekatorem, po to by upewnić się, że cięcia dokonane zostaną na drewnie, bez uszkadzania blaszek liściowych. Zbrązowiałe, poszarpane liście nigdy nie wyglądają dobrze, a są także bardziej podatne na zakażenia grzybowe.

W warunkach ogrodowych, dość rzadko przycina się drzewa, ponieważ większość z nich rośnie wolno. Poza tym zmiana kształtu mile widziana jest tylko w szczególnych wypadkach, należą do nich łatwo formowalne wierzby, drzewka owocowe i tym podobne. W pozostałych wypadkach zabiegi sprowadzają się głównie do usuwania starych, chorych i martwych gałęzi, oraz zmniejszania kubatury drzew zagrażających budynkom i kablom energetycznym. Wówczas lepiej jednak skorzystać z pomocy gminy, albo wyspecjalizowanych firm.

Żywopłoty tworzące ściany oraz te przy płotach przycina się tak, by zapewnić dostęp promieni słonecznych do jak największej liczby liści. Ściana boczna żywopłotu powinna być ścięta pod kątem, tak by była nieco szersza u podstawy i węższa na górze. Oczywiście w przypadku dobrze oświetlonych roślin, albo tworzących niziutkie parkaniki, nie jest to takie ważne.

Cięcie drzew jest zajęciem nie tylko czasochłonnym, ale i męczącym. Proszę jednak pamiętać, by obumarłe drzewa, martwe gałęzie i resztki po cięciu usuwać szybko i nie zostawiać ich zbyt długo, bo jesteśmy zmęczeni. Takie części roślin są bowiem świetnym siedliskiem dla bakterii, grzybów i pasożytów, które mogą się z nich z łatwością przenosić na osłabione przycinaniem rośliny.

Dlatego równie ważną czynnością jest zabezpieczanie wszystkich dużych (w zależności od rośliny będą to cięcia powyżej 1-3 cm średnicy) maścią ogrodniczą. Cięcia takie należy wygładzić nożem ogrodniczym a następnie pokryć warstwą maści zgodnie z zaleceniami producenta.
Proszę nie zapominać, że przed i po każdym takim zabiegu należy odkazić narzędzia, aby usunąć z nich nie tylko części roślin które mogłyby zniszczyć narzędzia, ale przede wszystkim zabija się w ten sposób bakterie i zarodniki grzybów, które mogłyby wniknąć w pędy roślin podczas przycinania.

Zalecanym okresem przycinania roślin ozdobnych takich jak kwitnące wiśnie, jabłonki, czy brzoskwiniowce jest czas tuż po zakończeniu kwitnienia. Wówczas następuje okres, kiedy rośliny te najszybciej zagoją cięcia i tym samym skróci się czas kiedy mogłyby zostać zaatakowane przez grzyby.
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics