Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Maj 29, 2017
REKLAMA
Naj...

Najwyższe drzewa świata

Marzec 31, 2013
Creative Commons (Copyright © 2014 by Roland Smith. Licensed under the Creative Commons Attribution 3.0 Unported License)
Zróżnicowanie pod względem rozmiarów jest wśród drzew bardzo duże.

Najwyższym, znanym człowiekowi, drzewem na świecie był eukaliptus królewski(Eukaliptus regnans), ścięty w roku 1885 w Mt. Baw Baw w Victorii, Australia - mierzył on podobno
470 stóp (143,25 m) . Eukaliptusy królewskie rosną jednak bardzo szybko i nie dożywają sędziwego wieku.
Aktualnie najwyższy eukaliptus mierzy „zaledwie” 96,7 m.

Obecnie najwyższym drzewem świata jest Hyperion - sekwoja wieczniezielona (Sequoia sempervirens) rosnąca w północnej Kalifornii o wysokości 115.61 m (w 2006).
Dokładne miejsce gdzie znajduje się Hyperion nie jest znane, ponieważ władze Redwood National and state Parks gdzie się znajduje nie podają go do wiadomości publicznej, gdyż wzmożony ruch turystyczny mógłby uszkodzić ekosystem drzewa.
Kolejną ciekawostką jest fakt, że drzewo to mogłoby najprawdopodobniej osiągnąć jeszcze większą wysokość, gdyby nie uszkodzenia jakich dokonały dzięcioły.

Lasy sekwojowe robią imponujące wrażenie. Drzewostany są bardzo gęste i dają nawet 15000m3 drewna z 1ha.

Kolejnym gatunkiem, pretendującym do tytułu najwyższego jest daglezja - Pseudotsuga menziesii.
Jest to jedyny przedstawiciel rodziny Pinaceae, który przerósł 100 m - najwyższy okaz, Doerner Fir (znany wcześniej jako Brummit Fir), mierzy 100,28 m, przy pierśnicy 3,54 m.
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Maj Pylenie: Na początku miesiąca kończą pylenie topole i klony, a zaczyna i szybko przechodzi do maksimum dąb i sosna, w połowie maja kończy pylić brzoza, pod koniec miesiąca kończy dąb i wierzby.

Nie zapomnij: Maj to ostatni miesiąc na założenie ogródka ziołowego. Zaczynają też dawać się we znaki chwasty, więc konieczne jest już teraz częste pielenie, zarezerwuj sobie na nie czas. Nadszedł czas na wysadzenie pomidorów i ogórków i zbiór pierwszych plonów spod folii. Dziś Imieniny: Maksymina, Teodor, Bogusława
Znak Zodiaku: Bliźnięta
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics