Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 23, 2018
REKLAMA
Przycinanie

Kolczaste, szybko rosnące rośliny do ochrony granicy posesji

Wrzesień 17, 2013
W ODPOWIEDZI NA PYTANIE:
Poszukuję roślin agresywnych, wiecznie zielonych, kolczastych i mocnych aby obsadzić skarpę, mają chronić posesję przed obcymi psami i ich właścicielami.


Myślę, że trudno będzie Ci znaleźć rośliny spełniające łącznie te wszystke warunki (agresywne..?, wiecznie zielone, kolczaste, mocne) a na dodatek odróżniające obce psy i rosnące w polskich warunkach klimatycznych.
Jest wiele innych roślin, które można z pewnością wykorzystać np.w formie okrywowej lub żywopłotu lecz spełniających tylko niektóre z podanych kryteriów.:
- Ognik szkarłatny (Pyracantha cocinea) - mocny, kolczasty, w łagodne zimy nawet zielony ale w ostre przemarza.
- Ostrokrzew (Ilex sp.) - zimozielony, trochę "kolczasty", w miarę mocny ale w ostre zimy przemarznie(popularny na żywopłoty np. w Anglii)
- Różne gatunki róży tzw."dzikiej" (np.Rosa rugosa, R.canina, R.glauca, R.rugocida itp) - napewno mocne i kolczaste, wytrzymałe na mróz, kwitną i owocują, zatrzymają psa (czy wobec tylu zalet muszą być jeszcze wieczniezielone?).
- Kwaśnice czyli berberysy (Berberis sp. i ich różne odmiany do wyboru) kolczaste, w miarę mocne, niektóre odmiany także zimozielone (np. Berberys Fricarte'a Telstar, Berberys brodawkowaty Green Defender, Berberys bukszpanolistny Nana, Berberys pośredni Red Jewel - niestety te berberysy są mniej odporne na mróz).
A i A Kurowscy - PINUS
http://www.pinus.net.pl

Mogę dodać że akacja byłaby również odpowiednim drzewem lecz nie jest wiecznie zielona . Ja mam podobną sytuację i akacje się sprawdziły w takiej roli.
Jasiu

Do spełnienia celu, który zakreśliłeś, najlepszą rośliną jest ałycza. Rośnie błyskawicznie, ma kilkucentymetrowe, mocne kolce, nie tylko doskonale znosi cięcie, ale wręcz, przycinana, stworzy taki gąszcz, że nie tylko pies, ale i człowiek z siekierą się nie przedrze. Co prawda, zgodnie z przysłowiem "albo rybki, albo akwarium" nie jest zimozielona - ale, posadzona gęsto i przycinana tak gęstnieje, że tworzy nieprzenikalny dla wzroku parawan pni, gałązek i kolców. Najlepszy krzew obronny - nikt nie wejdzie na działkę, a między gałązkami będą miały gniazda ptaszki, chronione nawet przed kotami.
janusz
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Marta, Damian, Romana
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics