Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Maj 24, 2017
REKLAMA
Ciekawostki

Miłorząb - żywa skamielina

Marzec 31, 2013
Creative CommonsPolski: Liście Miłorzębu dwuklapowego na czarnym tle / Français : Feuilles de Ginkgo biloba sur fond noir / English: Ginkgo biloba leaves with black background (James Field)
Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba), zwany „żywą skamieliną”, jest najstarszym istniejącym gatunkiem drzewa. Występował w lasach ery mezozoicznej i przetrwał do czasów współczesnych. A to znaczy, że gatunek ten istnieje od ponad 200mln lat i jest on jedynym dziś żyjącym liściastym drzewem nagozalążkowym.
W okresie trzeciorzędu - około trzydziestu milionów lat temu - był szeroko rozpowszechniony na kuli ziemskiej. W stanie naturalnym przetrwał w lasach na południu Chin. Od XI wieku jest uprawiany w Chinach, Japonii, Korei. Często sadzony jest przy świątyniach, Japończycy otaczają miłorząb szczególnym szacunkiem traktując go jak drzewo święte.

Miłorząb dorasta w Chinach do 40 m wysokości i 12 m obwodu pnia, w Europie do 28 m wysokości. Żyje długo, bo do 2000 lat. Drzewa są dwupłciowe. Nasienie znajduje się w osnówce, przypominającej żółtą śliwkę. Osnówka po dojrzeniu jest miękka i cuchnąca. Natomiast opiekane nasiona (jądro) są w Chinach zaliczane do przysmaków. Uważa się, że ułatwiają trawienie i łagodzą skutki nadużycia alkoholu.

Liście miłorzębu są wachlarzowate, zielone, a jesienią pięknie żółte. Jest to drzewo odporne na mróz, nadające się na bonsai, świetnie znosi przycinanie, a poza tym śmiało można stwierdzić, że drzewo to przeżyło wszystkich swoich wrogów, gdyż w czasach obecnych miłorzęby nie mają żadnych naturalnych wrogów.
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Maj Pylenie: Na początku miesiąca kończą pylenie topole i klony, a zaczyna i szybko przechodzi do maksimum dąb i sosna, w połowie maja kończy pylić brzoza, pod koniec miesiąca kończy dąb i wierzby.

Nie zapomnij: Maj to ostatni miesiąc na założenie ogródka ziołowego. Zaczynają też dawać się we znaki chwasty, więc konieczne jest już teraz częste pielenie, zarezerwuj sobie na nie czas. Nadszedł czas na wysadzenie pomidorów i ogórków i zbiór pierwszych plonów spod folii. Dziś Imieniny: Maria, Wincenty, Milena Europejski Dzień Parków Narodowych
Znak Zodiaku: Bliźnięta
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics