Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 24, 2018
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

Jabłoń domowa 'Spartan'

Sierpień 05, 2016
By Dezidor (Own work (own photo)) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons
Opis ogólny
Odmiana powstała w Kanadzie. Jest to skrzyżowanie odmian McIntosh z Yellow Newton. Od 1936 roku znana w Kanadzie. W Polsce znana od pierwszych  lat po II wojnie światowej. W latach 80 ubiegłego wieku była odmianą produkcyjną na obszarze całego kraju. To odmiana późno-letnia i jesienna. Okres dojrzałości zbiorczej to koniec wrześnie początek października. Pora dojrzałości konsumpcyjnej przypada na grudzień do końca stycznia albo i dłużej przy odpowiednim przechowywaniu. Drzewo rośnie dość silnie. Początkowo tworzy koronę wyniosłą, dość gęstą. Później korona jest kulista o gałęziach grubych i sztywnych. Na działki zalecana jest na podkładkach karłowatych lub wstawkach skarlających. W okres owocowania wchodzi bardzo wcześnie, owocuje bardzo obficie, przy właściwej pielęgnacji corocznie. Przy obfitym owocowaniu zaleca się przerzedzanie zawiązków. Jest dobrym zapylaczem. Odmiana jest dość odporna na parcha. Zapylacze to: Lobo, Cortland, Koksa Pomarańczowa, Golden Delicious, Królowa Renet, Idared, James Grieve.

Wymagania siedliskowe
Odmiana może być uprawiana we wszystkich rejonach Polski. Jest bardzo odporna na mróz. Najlepsze wyniki daje na glebach średnio-zwięzłych oraz żyznych. Na lżejszych glebach owocuje słabiej, a owoce wyrastają drobne. Na glebach ciężkich i wilgotnych bywa porażana przez raka.

Owoc
Owoce są średniej wielkości. Przy obfitym owocowaniu w lata suche na glebach lżejszych drobne. Kształt owoców jest kulisto-stożkowaty lub kulisty, żebrowanie słabe, budowa regularna. Skórka jest gładka, błyszcząca z silnym nalotem. Jest prawie całkiem pokryta czerwonym, przeważnie rozmytym rumieńcem. Przetchlinki są raczej drobne, szarożółte, rzadko rozrzucone, bardziej wyraźne na stronie jaśniejszej rumieńca. Szypułka tej odmiany jest średniej długości lub długa wystająca poza zagłębienie. Zagłębienie szypułkowe jest średnio głębokie i szerokie, czasem zielonkawo-szare. Kielich jest  bardzo mały i zamknięty. Zagłębienie kielichowe jest średniej głębokości i szerokości o brzegach nieregularnie żebrowanych. Gniazdo nasienne jest dość duże, komory są półotwarte, nasiona drobne, kanciaste i ostro zakończone. Odmiana Spartan to miąższ zielonkawobiały, kwaskowo słodki, średnio ziarnisty, lekko aromatyczny, smaczny, ale nie tak deserowy jak McIntosha.

Agata Rak, Będzin
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Józefa, Bogurad, Sergiusz
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics