Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 19, 2018
REKLAMA
Uprawa doniczkowa

Paulownia tomentosa

Wrzesień 17, 2013
To piękne drzewo egzotyczne wydaje mi się,że ma szanse przetrwania polskich zim,gdyż ładne kwitnące okazy tego drzewa widziałem w 2004 r. w arboretum w Wojsławicach (posadzona w 1989 r.), w ogrodach botanicznych we Wrocławiu (miejsca zaciszne, starsze okazy), Krakowie (przy szklarniach, osłonięta przed wiatrem) i Powsinie (otwarta przestrzeń, w pobliżu kasy biletowej, nie wiem czy kwitła).

Osobiście mam w dużej donicy czteroletnią paulownię wys. 120 cm. którą na zimę przechowuję w pomieszczeniu nieogrzewanym (temp. spada zimą do -4 C i przemarzają zielone niezdrewniałe pędy) jeszcze nie kwitła. Słyszałem, że kwitną już 7 letnie. Z moich doświadczeń jednoroczne siewki wsadzone w grunt przemarzają przez zimę całkowicie, natomiast dwuletnie przemarzają do powierzchni ziemi (sadziłem w lesie na polanie przykryte mchem przetrzymały mróz -25.2 C, podczas gdy na otwartej przestrzeni, na polu przemarzły wszystkie łącznie z korzeniami), ale następnego roku dają odrosty w maju/czerwcu. Wydaje mi się że w grunt można sadzić dobrze zdrewniałe 5-letnie siewki w miejscu suchym osłoniętym od zimnych wiatrów i żyznej glebie gdzie pędy drewnieją i są odporniejsze na przemarzanie. Podlewanie siewek w doniczkach należy ograniczyć już w sierpniu. Po lipcowych ulewach w stojąca dwa dni woda w nieprzepuszczalnych doniczkach powodowała, że siewki ginęły.

W 2003 r.we wrześniu wsadziłem na działce dwuletnią siwkę w dół 1m gł. i 1m śr. wypełniony ziemią kompostową i torfem. Siewkę przykryłem liśćmi, ale przemarzła do powierzchni ziemi. W maju 2004 r. puściła odrosty z których zostawiłem tylko jeden. W październiku drzewko miało 80cm wys. i ok. 2cm śr. i zdrewniałe do 2/3 wys.,duże liście do 42 cm dł. i szer..W listopadzie ociepliłem ją liśćmi i obwiązałem workiem foliwym. Na to wszystko położyłem starą dębową beczkę i czekam jak przetrwa tą zimę.

Literatura:
1.J.Hrynkiewicz-Sudnik, i in. "Rozmnażanie drzew i krzewów liścistych" cz. 3, str. 400-401
2.Wiadomości botaniczne, 1968 r.,t.12,z.4 (Maria Górska - "Paulownia puszysta w poznańskim ogrodzie botanicznym")
3. Wiadomości botaniczne, 1960 r.,t.4,(Stefan Zan - "Próby Zaaklimatyzowania Paulownia tomentosa w ogrodzie botanicznym UW")Biuletyn Ogr. Bot.
4. Bartels A. "Rozmnażanie drzew i krzewów ozdobnych" str.15,44,54,62,144,290
5.Hanna i Tomasz Nowakowie "Arboretum w Wojsławicach" CD-ROM, Wrocław 2003r.
FAŁDEK z Kielc
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Arnold, Konrad, Barbacy
Znak Zodiaku: Wodnik
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics