Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Maj 29, 2017
REKLAMA
Ciekawostki

Wielki Baobab z Modjadjiskloof

Maj 08, 2015
Baobaby słyną z niedoścignionych obwodów, ale Baobab z Modjadjiskloof jest bardziej wyjątkowy. W jego pniu mieści się bowiem prawdziwy pub, a w domkach postawionych wokół można spędzić afrykański urlop.
Modjadjiskloof, albo Modimolle (do 2004 jako Duiwelskloof) to miasto, zamieszkane przez ok. 24 500 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w prowincji Limpopo.
Baobab (Adansonia digitata L.) ten mierzy 19 m wysokości, ma 33,6 m obwodu, a promień jego korony wynosi 33 m, jego pień składa się z dwóch części połączonych wąskim przejściem.
Jego wiek oceniono na 1060 lat, plus minus 75 lat. Użyto datowania węglem, co potwierdzają ślady po pożarach z 1650, 1750-1780, 1900, 1955 i 1990.
Właściciele podają informację, że w 2009, zespół z wydziału chemii uniwersytetu Babes-Bolyai z Rumunii, wspierany funduszami z Rumunii i Stanów Zjednoczonych, ocenił wiek Baobabu Sunland na ok 6tys lat, ale generalnie naukowcy nie popierają tej oceny.
Właściciele farmy, na której rośnie Wielki Baobab, rodzina van Heerden, oczyścili wnętrze drzewa w 1993, usuwając nagromadzoną martwą tkankę i kompost i stworzyli w nim tę niezwykłą atrakcję.

Galeria: http://www.bigbaobab.co.za/gallery

źródła:
http://www.bigbaobab.co.za/
http://www.wondermondo.com/Countries/Af/SouthAfrica/Limpopo/Sunland.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Sunland_Baobab
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Maj Pylenie: Na początku miesiąca kończą pylenie topole i klony, a zaczyna i szybko przechodzi do maksimum dąb i sosna, w połowie maja kończy pylić brzoza, pod koniec miesiąca kończy dąb i wierzby.

Nie zapomnij: Maj to ostatni miesiąc na założenie ogródka ziołowego. Zaczynają też dawać się we znaki chwasty, więc konieczne jest już teraz częste pielenie, zarezerwuj sobie na nie czas. Nadszedł czas na wysadzenie pomidorów i ogórków i zbiór pierwszych plonów spod folii. Dziś Imieniny: Maksymina, Teodor, Bogusława
Znak Zodiaku: Bliźnięta
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics