Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Maj 24, 2017
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

Herbata chińska (Camellia sinensis)

Wrzesień 17, 2013
Źródło: Koehler Medicinal-Plants 1887 (Plik jest własnością publiczną w państwach i na obszarach, gdzie prawo autorskie wygasa 80 lat po śmierci autora.)
Opis ogólny
Camellia sinensis pochodzi z Azji południowo-wschodniej i to nie z terenu Chin. Obecnie herbata hodowana na całym świecie w obszarach o sprzyjających warunkach klimatycznych.
Jest to zimozielony, niski krzew osiągający 3 metry wysokości.

Kwiaty
Biało-żółte, o średnicy 2,5–10 cm, siedmio-, ośmio-, dwunastopłatkowe.
Zakwitają wiosną i zimą.

Owoce
Sucha torebka, zawierająca jeden, częściej kilka nasion. Nasiona mogą być wykorzystywane do pozyskiwania olejku herbacianego, ale nie jest to popularny w kosmetyce tea tree oil (ten pozyskuje sie z innej rośliny)!!!

Liście
Długości 4–15 cm i szerokości 2–5 cm. Młode liście jasnozielone, pokryte białym meszkiem od spodu. Stare gładkie, ciemnozielone.

Wygląd zimowy
Roślina zimozielona.

Wymagania
Jak w klimacie tropikalnym lub subtropikalnym

Zastosowania
Liście zawierają ok. 4% kofeiny (wolno przenikającej do krwi, zwanej teiną), garbniki, fluor, żelazo, sód, wapń, potas, cynk; witaminy - A, B1, B2, C, E, K.
Znane i wykorzystywane są rośliny w trzech odmianach: chińskiej (Camellia sinensis var. sinensis), assamskiej(Camellia sinensis var. assamica) oraz kambodżańskiej(Camellia sinensis var. parvifolia).
W zależności od wieku liścia zmienia się jego skład, w związku z czym pozyskane herbaty zalicza się do różnych rodzajów także ze względu na okres zbiorów nie tylko odmianę rośliny. Zazwyczaj zbiera się pączek i dwa poniższe liście.
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Maj Pylenie: Na początku miesiąca kończą pylenie topole i klony, a zaczyna i szybko przechodzi do maksimum dąb i sosna, w połowie maja kończy pylić brzoza, pod koniec miesiąca kończy dąb i wierzby.

Nie zapomnij: Maj to ostatni miesiąc na założenie ogródka ziołowego. Zaczynają też dawać się we znaki chwasty, więc konieczne jest już teraz częste pielenie, zarezerwuj sobie na nie czas. Nadszedł czas na wysadzenie pomidorów i ogórków i zbiór pierwszych plonów spod folii. Dziś Imieniny: Maria, Wincenty, Milena Europejski Dzień Parków Narodowych
Znak Zodiaku: Bliźnięta
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics