Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Maj 24, 2017
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris)

Wrzesień 17, 2013
Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz 1885, Gera, Germany (za pozwoleniem Kurta Stübersa - http://www.biolib.de/)
Opis ogólny
Zimozielona krzewinka lub krzew osiągająca wysokość do 80 cm (najczęściej 30cm), popularna w całej Europie, w Polsce chroniona.
Nazwa wrzosu wywodzi się od greckiego słowa: kalluno - czyszczę, zamiatam, ale także: upiększam.

Kwiaty
Wrzos naturalnie kwitnie na fiołkowo lub biało, ale modne ostatnio odmiany ogrodowe oferują pełną gamę kolorów przejściowych, od delikatnego różu po intensywny fiolet. W środowisku naturalnym tworzy rozległe polany zwane wrzosowiskami będące w okresie kwitnienia (sierpień - wrzesień) będące nie tylko wspaniałym miejscem odpoczynku, ale i źródłem miodu. Wrzosy wytwarzają gęste kwiatostany złożone z wielu kwiatów. Kwiaty są toczone u nasady 4 małymi listkami, które tworzą tzw. kieliszek. Kwiaty mają 4 działki kielicha i pręcików 8. Kwiatowe dzwoneczki o długości do 4 mm pochylone ku sobie mają płatki korony o połowę krótsze niż kielich i zrośnięte do około połowy wysokości.

Owoce
Owocem wrzosu jest torebka o długości około 1,5 mm zawierająca wewnątrz drobne nasionka, które po pęknięciu torebki wysypują się na zewnątrz.

Liście
Zimozielone, ustawione naprzeciwlegle w 4, nachodzą na siebie łuskowato, o kształcie od równowąskich do wąskolancetowatych.
Osiągają długość 1-3,5 mm, siedzące na gałązkach. Obok kwiatów stanowią surowiec zielarski.

Wygląd zimowy
Jako roślina zimozielona wrzosy utrzymują liście także zimą, choć na terenach o surowym klimacie liście tracą nieco na intensywności barw.

Wymagania
Wrzosy występują na torfowiskach w piaszczystych lasach sosnowych oraz na żyznych torfowiskach. wynika z tego, że są to rośliny o niewielkich wymaganiach glebowych i o bardzo szerokim spektrum wytrzymałości na niesprzyjające warunki pogodowe.

Hodowla wrzosów najlepiej uda się jeśli zapewnimy im lekko kwaśne (pH poniżej 6.5) podłoże z pewną zawartością torfu i słoneczną lokalizację, aczkolwiek dopuszczalne są również stanowiska lekko osłonięte przed słońcem. Rośliny wytrzymują suche podłoża ale wyraźnie gorzej tolerują przedłużające się okresy przesuszenia. W zimie wytrzymują wysoką wilgotność.

Rozmnażanie
Z nasion: wysiewać należy najszybciej jak się da, czyli tuż po wytworzeniu dojrzałych nasion, lub w lutym, najlepiej w lekkim cieniu pod przykryciem. Wysiewa się na powierzchnię ziemi, lub pokrywa się nasiona bardzo cienką warstwą ziemi jeśli istnieje ryzyko wydziobania nasion przez ptaki. Zimna stratyfikacja trwająca od 4 do 20 tygodni wyraźnie poprawia kiełkowanie. Nasiona zazwyczaj kiełkują po 1 - 2 miesiącach w temperaturze 20°C. Wykiełkowane rośliny przenosi się do osobnych doniczek kiedy osiągną wysokość ok. 1-2cm.
Zaleca się hodowlę pod przykryciem (np. w szklarni) do pierwszej zimy i przesadzenie roślin na stanowiska końcowe późna wiosną lub wczesnym latem.

Można rozmnażać także ze zdrewniałych fragmentów łodyg długości 4-5cm zawierających oczko (miejsce z którego wyrosną listki), wysadza się do ramek na przełomie lipca i sierpnia.
Fragmenty łodyg niezdrewniałe (tegoroczne przyrosty) powinny mieć długość 5-7cm oraz oczko, wysadzenie na przełomie października i listopada.
Hodowla taka ma duże szanse powodzenia.
Wiosną rozdziela się sadzonki i wkopuje ok. 15 - 30cm głębiej w podłoże aby pobudzić proces wytwarzania korzeni. Po 12 miesiącach przesadzamy do docelowych stanowisk późna wiosną lub wczesnym latem.

Zastosowania
Ziołolecznictwo jako surowiec wykorzystuje zarówno kwiaty jak i ziele wrzosu (czyli całą część nadziemną). Roślina ma działanie moczopędne i antyseptyczne. Napary z kwiatów i ziela przy zapaleniach i nieżytach układu moczowego (nerki, pęcherz miedniczki nerkowe), oraz w nieżycie przewodu pokarmowego, biegunkach, niedokwasocie, oraz schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Napary z wrzosu mają działanie uspokajające.

Jak już wcześniej wspomniano wrzosowiska są źródłem surowca pszczelarskiego, a miód pozyskiwany z wrzosów ma delikatny, szybko zanikający zapach i przyjemny, lekko gorzkawy smak.

Praktyczne zastosowania wrzosów wahały się od wypychania sienników, przez pokrywanie dachów aż po produkcję piwa wrzosowego, która ponoć przetrwała do dziś w Szkocji, gdzie produkuje się napój o nazwie: Fraoch bazujący na starożytnych recepturach.

W wielu krajach uważało się wrzos za roślinę magiczną związaną ściśle ze sterowaniem pogodą oraz mającą moc odpędzania złych mocy.
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Maj Pylenie: Na początku miesiąca kończą pylenie topole i klony, a zaczyna i szybko przechodzi do maksimum dąb i sosna, w połowie maja kończy pylić brzoza, pod koniec miesiąca kończy dąb i wierzby.

Nie zapomnij: Maj to ostatni miesiąc na założenie ogródka ziołowego. Zaczynają też dawać się we znaki chwasty, więc konieczne jest już teraz częste pielenie, zarezerwuj sobie na nie czas. Nadszedł czas na wysadzenie pomidorów i ogórków i zbiór pierwszych plonów spod folii. Dziś Imieniny: Maria, Wincenty, Milena Europejski Dzień Parków Narodowych
Znak Zodiaku: Bliźnięta
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics